“Arsıulusal Batman Sempozyumu” düzenlenecek

Batman Üniversitesince, “Uluslararası Batman Sempozyumu” gerçekleştirilecek.

Batman eşkâl kampüsünde düzenlenecek bilgi şöleni, 28-30 ilkgüz arasında tahminî 70 akademisyenin katılımıyla yapılacak.

Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Çıpa, AA muhabirine, sempozyuma ensiz içi ve yetersiz dışından kısaca 70 akademisyenin katılacağını söyledi.

Sempozyuma katılacak akademisyenlerin alanında ehlihibre, Batman üzerine çalışmalar yapan şahıslar olduğunu tamlayan Çıpa, “Batman’ı bu anlamda çabucak millî değil uluslararası alanda, sadece akademide değil sayısal platformların kül aşamalarında tanıtmaya, Batmanlıları anlatmaya müteveccih koca benzeri iş gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Sempozyum sonucunda elde edilecek veriler ile Batman’a gelecek gezici sayısında ve Batman Üniversitesini tercih edecek öğrenci sayısında artma olacağına inandıklarını aktaran Çipo, bilgi şöleni ile Batman’ı gelişigüzel yönüyle tanıtmayı hedeflediklerini kaydetti.

Çıpa, “Batman’ı, gastronomisi, fikir insanları, coğrafyası, mugayir zenginlikleri, yerel ürünleri kabilinden haddinden fazla degaje bire bir perspektifte, haddinden fazla ayrımlı alanlarda masaya yatıracak ve kadim toprakların çağcıl şehri Batman’ı uluslararası platformlarda tanıtacağız.” diye konuştu.

Share: