Ardahan ve Kars’tan sarsıntı bölgelerine yardımlar sürüyor

“Asrın felaketi” adına nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Ardahan ve Kars’tan hazırlanan yardım malzemeleri, afetten etkilenen illere gönderilmeye bitmeme ediliyor.

Ardahan’dahi İnönü Mahallesi’nde Kazım Karabekir Spor Salonu’ndaki AFAD koordinasyon merkezinde yardımların içtima işlemi sürüyor.

Buradaki yardımlar, tasnif edilip paketlendikten bilahare tırlarla hareket bölgesine gönderiliyor.

Ailelerin gönderdiği yardımlar arasında çocukların duygularını dile getirdiği bazı notlar bile kayran alıyor.

İl Milli Yetişek Müdürü Erhan Bulut, AA muhabirine, çocukların çok teklifsizce duygularını notlara yansıttığını belirterek, “Çocuklarımızdan çok sayıda ve değişik yardımlar geliyor. Yardımları yaparken, tıpkı zamanda duygularını bile kaleme döküyorlar. O bölgedeki kardeşleriyle paylaşıyorlar. Bu şekilde acılarını hafifletmeye çalışıyorlar.” dedi.

Kars

Kars’ın Sarıkamış ilçesinde ise Hoşur Sanayi Sitesi’nde soba üretimi eden esnaf, zelzele bölgesine geçmek amacıyla imalatlarını sürdürüyor.

Soba ustası Ulu Talih, faydalı yarmak amacıyla vatandaşların taleplerini hesabına getirdiklerini söyledi.

Odun ve kömür yakılabilen sobaların üretimi amacıyla güç faaliyet yaptıklarını ifade fail Nasip, “Yer Sarsıntısı gününden itibaren geceleri birlikte iş yapıyoruz. Iyicil vatandaşlar yoluyla birçok ödül yapıldı. Tığ bile oradaki insanlar ısınsın diyerek geceli gündüzlü çalışıyoruz.” dedi.

Ayrıca Sarıkamış Orman İşletme Müdürlüğüne mecbur ekipler bile Hamamlı bölgesinde yakacak odun hazırlayıp çuvallara doldurarak yer sarsıntısı bölgesine gönderdi.

Share: