Antipatik iklime eş Erzurum’da zirai istihsal destek ve teşviklerle artıyor

Şita mevsiminin etraflı sürdüğü Erzurum’birlikte, devletin sağladığı teşvik ve desteklerle zirai istihsal artıyor.

Valilik, Büyükşehir Belediyesi, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, sektörle ilgilenen hava ve kuruluşların desteğinde, kentte ekilmedik yer kalmaması için mesai yürütülüyor.

Yaklaşık 4 milyon 800 bin dekar ekincilik arazisine sahip şehirde, güzeşte yıl kısaca 160 bin ton civarında gerçekleşen hububat rekoltesi çiftçilere sağlanan sertifikalı sulp, finans ve terbiye destekleriyle bu sene 420 bin tona çıktı.

Son 20 yılda 11,8 milyar teklik tarımsal destek ve envestisman sağlanan kentten bu alanda yapılan ihracat ise yaklaşık 7 intaç artarak 740 bin dolardan sabık sene 5 milyon dolara yükseldi.

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Osman Akaret, AA muhabirine, Erzurum’un, hayvancılık potansiyeli ve yer varlığıyla oylumlu benzeri nebati üretim merkezi olduğunu söyledi.

Kentte yaklaşık 4 milyon 800 bin dekar tarım arazisi olduğunu tamlayan Akar, “Bunun kestirmece 1 milyon 500 bin dekarında hububat üretiliyor. Bunun beraberinde hayvancılık potansiyeline sadık yerine 1 milyon dekar civarında ağızotu bitkisi üretimimiz var.” dedi.

Akar, uran bitkilerinden gündöndü, patates ve şekerpancarı kabilinden ürünlerde üstelik kilolu üretim yapıldığına meni ederek, esbak yıllardan itibaren özellikle süreduran ekincilik arazilerini değerlendirmeye çalıştıklarını dile getirdi.

“Kentte ekilmedik yer bırakmama” hedefiyle çalıştıklarını belirten Akar, şöyle devam etti:

“Başta buğday, yemleme bitkisi, gündöndü tohumu desteği, patates ve buna analog bir nice üründe tohumluk desteğimiz üstelik oldu. Bu projelerimiz seçkin sene elan üstelik artarak bitmeme ediyor. Güzeşte yıl kısaca 160 bin ton civarında olan tahıl üretimimiz bu sene 420 bin titrem civarında, yani katladı. Geçen sene tabii susuzluk afeti vardı ama gene bile bu sene iklim şartlarının ferah gitmesi hasebiyle verimde yüzde 150 artım olduğunu anlatım edebilirim.”

“Zirai üretim değerimiz 11,5 milyar lira”

Akar, ağızotu bitkilerinde dahi durumun ayrımsız olduğunu belirterek, “Endüstri bitkilerinde, ayçiçeğinde, patateste de vahit alandan çokça henüz aşkın mahsul aldığımızı alelhusus ifade etmek isterim. Şu anda zirai istihsal değerimiz 11,5 bilyon liralık. Yani Erzurum çiftçisi sabık sene kestirmece 11,5 bilyon lira tıpkı üretim yaptı. Tabiatıyla bu yıl katlanacağını, 13-14 bilyon lira olacağını düşünüyorum. Zira bu sene haddinden fazla şükür verimimiz çok iyi.” diyerek konuştu.

Akaret, kentteki tarım alanlarında de genişleme olduğunu, ünite alandan henüz aşkın ürün almayı amaçladıklarını söyledi.

Çiftçilere sağlanan desteklere değinen Akar, şunları kaydetti:

“Özellikle yaptığımız eğitimler, kullanılan yavru çeşitleri ve sertifikalı tohumlarla, Erzurumlu çiftçimize farklı desteklerin birlikte yaklaşık 400 milyon lira bindi veriyoruz. Parçalanmamış bunların bittabi kim katkıları oldu. Geçmiş yıllarda 150-200 kilogram olan dekara tahıl verimimiz özellikle buğdayda şu anda sayı farkı 360 kilo. Yani bu neredeyse bir o büyüklüğünde tarım arazisi beslemek girmek. Bizim çiftçimiz bildirme zor şartlarda bildirme bereketli üretimi özne çiftçiler. Türkiye’nin tarımsal üretim potansiyeli dünyada 31. tam ancak şu anda Türkiye ürettiği tarımsal ürünlerle dünyada ilk 10 içinde. Avrupa’bile ise bir numara tam. Yani ‘Türk çiftçisi sunu el şartlarda bildirme gür üretimi eden çiftçidir’ diyebiliriz.”

Share: