AMASYA’DA TRAFİK EKİPLERİNDEN KIŞ LASTİĞİ DENETİMİ

AMASYA’dahi Itimat Müdürlüğü Trafik Tescil Denetleme Yazıhane Müdürlüğü ekipleri, kış lastiği istimal zorunluluğunun başlamasıyla araçlara müteveccih teftiş gerçekleştirdi.

Türkiye genelinde ticari vesait amacıyla zorunlu kış lastiği uygulaması bugün başladı. Amasya Inanma Müdürlüğü Gidiş Geliş Tescil Bakı Ofis Müdürlüğü ekipleri Suluova uygulama noktasında şehirlerarası denge ve palyatif taşımacılığı yapılan araçlara müteveccih şita lastiği denetimi yaptı. Trafik ekipleri, şita mevsimiyle gelişigüzel kar, baran ve buzlanma gibi albeni koşulları dolayısıyla ulaşımda yaşanabilecek olumsuzluklara karşı planlı denetimde, durdurulan ticari araçlarda sargaç kontrolü ve şita lastiklerinin diş kalınlığı ölçümlerini yaptı. Gidiş Geliş kuralları ve can güvenliği konusunda dahi sürücüleri bilgilendiren ekipler, kurallara ekşi sürücülere 1152 TL cezai muamelat uygulanırken, denetimlerin muttasıl sürdürüleceği belirtildi.Gidiş Geliş ekiplerinin bilgilendirdiği ticari anahtar sürücüsü Ahmet Topaloğlu, ‘Kış lastiği bilindik şita şartlarında uyulması gereken esas ayrımsız kural. Yani bizde kesiksiz yollarda olduğumuz üzere gayrı taşıtçı arkadaşların üstelik bu kurala uymasını dilek ederim’ dedi. Şita lastiği kuralına uymaları üzerine sürücülere seslenen minibüs sürücüsü Erdal Mıhlı ise, ?Akşama büyüklüğünde şoför arkadaşlara sesleniyorum, yollardayız hepimiz. Koskocaman olan karşımızdakinin ve kendimizin duygusal güvenliği. Arızi taşıyoruz, dara taşıyoruz. Önem gösterirseler çok seviniriz tabi ki? diye niteleyerek konuştu. Kış lastiği kullanmanın trafik kazalarını önlemede nazik bire bir etkiye topluluk olduğunu kaydeden Amasya Itimat Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Ofis Müdür Vekili Burak Davşan, ‘Gidiş Geliş güvenliğindeki başarının ve istikrarın bitmeme ettirilmesi ve ülkemizdeki gidiş geliş güvenliğindeki başarının artırılması üzere hedeflerimize yönelik adına hazırlanan karayolları trafik güvenlik strateji belgesi ve karayolları trafik güvenlik strateji planı hedefleri kapsamında hele sezon şartları bile dikkate alınarak vatandaşlarımıza şita aylarında huzur ve cüret içerisinde yolculuklarını yapması, trafik kazalarında meydana mevrut ahiret yolculuğu ve yaralanmaların yeryüzü organ indirilmesi için Valimiz Sayın Mustafa Masatlı’nın başkanlığında yapılan toplantıda ticari amaçla yük ve gelgeç haiz araçlara müteveccih 1 Ara, 1 Nisan tarihleri ortada kış lastiği zorunlu arkaç getirilmiştir. Bizde bu kapsamda bugün ilimizin girişinde uygulamalara başlıyoruz. Her hangi büyüklüğünde vakit kaybetmeden denge ve sâri haiz araçlara ıztırar olsa de 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda şita lastiğinin yolda tutunmayı artırdığı, gidiş geliş kazalarının önlenmesinde iri tıpkı etkisi olduğunu görmekteyiz. Çabucak angarya ve bulaşıcı haiz araçlarda değil, hususi kendisine tescil edilmiş komütatör kullanan vatandaşlarımızın üstelik kış lastiği kullanmasını önermekteyiz.’ İfadelerini kullandı.

Gidiş Geliş kuralları ve can güvenliği üstüne birlikte sürücüleri bilgilendiren ekipler, kurallara uygunsuz sürücülere 1152 TL cezai muamelat uygulanırken, denetimlerin muttasıl sürdürüleceği belirtildi.

Share: