Amasya’da Müzakere Barajı’na 100 bin sazan balığı yavrusu bırakıldı

Amasya’da bu sene 100 bini Ziyaret Barajı’na girmek için 850 bin balık çocuk su, akmaz ve barajlara bırakıldı.

Suluova ilçesinde cıvıltı gösteren Yedikır Su Ürünleri Istihsal İstasyonu’nda yetiştirilen bala sazanlar, Amasya Valisi Mustafa Masatlı, Ekincilik ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Akarsu Ürünleri Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmaz, Amasya İl Ekincilik ve Orman Müdürü Hayrullah Göktekin ve Konuşma Şehremini Mehmet Cingöz vasıtasıyla planlı törenle suya salındı.

Vali Masatlı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Suluova’da üretimi yapılan balıkların Türkiye’nin birçok ilinde mevcut göl ve barajlara salındığını söyledi.

Söz konusu istasyonda 9 milyon sazan balığı yavrusu üretildiğini anlatan Masatlı, şunları söyledi:

“Amasya, tarım ve hayvancılığın kırıcı namına yapıldığı aynı ilimiz. Serencam 2 yılda buna bir de su ürünlerini eklemiş bulunuyoruz. Akarsu ürünleri istihsal istasyonumuz, sabık yıl Devlet Su İşlerinden, Tarım İl Müdürlüğümüze devredildi. İstasyonumuzda başta sazan ve Mersin balığı yavrusu kalkışmak amacıyla mütenevvi türler yetiştirilmeye başlandı. Geçen yıl 4 milyon olan sazan yavrusu üretimi, bu yıl 9 milyona yükseldi. Amasya’da yetiştirilen 9 milyon bala balık, 13 ilde suya bırakıldı. İlimizde ise 100 bini Musahabe Barajı’na kalkışmak üzere 850 bin yavru balığı sularımıza bıraktık.”

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Umum Müdür Yardımcısı Mehmet Nuri Yılmayan ise hedeflerinin, Cumhuriyet’in 100. yılında 100 milyon yavru balığı su ile buluşturmak olduğunu belirtti.

Türkiye’nin çupra ve levrek yetiştiriciliğinde acun lideri olduğuna dikkati calip Yılmayan, “2021 yılında Türkiye’da, 73 ilde 903 kaynağa 65 milyon yavru balık bıraktık. 2022 yılında alelhusus kendimize elan nazik bir murat koyduk. 84 milyon balık, tam nesep ve barajlara bırakılacak. 2023 hedefimiz, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı dolayısıyla 100 milyon bala balığı suyla buluşturmak. Tığ çupra ve levrek yetiştiriciliğinde acun birincisiyiz, alabalıkta ise acun ikincisiyiz. Adi bu kısım bizim için yıldızı ışıldak tıpkı devir.” dedi.

Yılbaşından bu yana Yedikır Akarsu Ürünleri Istihsal İstasyonu’nda yetiştirilen 9 milyon çocuk balık, Ekincilik ve Orman Bakanlığının “Akarsu Kaynaklarını Balıklandırma Projesi” kapsamında Amasya, Çankırı, Çorum, Giresun, Gümüşhane, Kastamonu, Ordu, Sinop, Samsun, Sivas, Trabzon, Tokat ve Yozgat’taki 178 su kaynağına bırakıldı.

Share: