Amasya haberi! Amasya TSO Başkanı Kırlangıç: “Taşova OSB üzere 40 yatırımcı talepte bulundu”

Amasya Tecim ve Uran Odası (TSO) Başkanı Gaye Kırlangıç, “Kurulacak Taşova OSB amacıyla 40 yatırımcı yöre tahsis formlarını imzalayarak yatırım boşaltmak amacıyla talepte bulunmuşlardır. Yaklaşık 4 bin kişinin istihdam edilmesi planlanmaktadır” dedi.

20 yılda yüzde 47 âdem toprak kayması etkili Taşova bölgesi için OSB’nin koskocaman aynı envestisman olduğunu tamlayan Hedef Kırlangıç, “Çambükü köyünde OSB kurulacak alan içerisinde kestirmece 550 dönüm hazne arazisi köylüler tarafından yolsuz toprak işgali altında bulunmaktadır. Bu düzlük tapusu hazineye ilgili olmasına karşın mera kanuna dahi karşıt yerine usulsüzce engelleme edilmiş ve zatî maddi kazanç elde yapılmak amacıyla kullanılmakta iken, ilkin muhtar ve farklı yarar sahipleri etraflı yıllar bu kamu arazilerini temas karşılık ödemeden kullandıklarından muhit güya tapulu arazileri ellerinden alınıyormuş algısı oluşturmaya yönelik tıpkısı ameliyat içine sokulmuştur. Izdırap oruçlu provokatörler yoluyla yönlendirilerek köylümüzü şevket aleyhine kışkırtarak güvelik güçlerimizle yüz yüze getirme acımasızlığı içine düşürmüşlerdir. Bu yabansı menfaatleri ortadan kalkacağı üzere nahak kullandıkları araziyi ‘tarım ve hayvancılık namevcut ediliyor’ algısına dönüştürülerek devletle el ortada antagonizm oluşturmaktadırlar. Provokatörlerin bu eylemlerini şiddetler kınıyor ret ediyoruz” diyerek konuştu.

Köy mezarlığına engel verileceği iddiasının birlikte gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Kırlangıç, “Köy mezarlığını yüklenmek için 790 dekar olan OSB alanı 760 dekara düşürülmüştür. Bizler atalarına, cenazelerine, mezarlıklarına saygısı ve hürmeti olan insanlarız. Bu konudaki hassasiyetimiz siyasi iş konusu yapılamaz” şeklinde konuştu. – AMASYA

Share: