Amasya Belediye Reisi Sarı’dan “zincir market” tepkisi

Amasya Belediye Başkanı Mehmet Soluk, “Amasya namına söylüyorum, uray başkanlığına geldiğim günden beri bilindik marketlerin hiçbirine ruhsat vermedim. O kadar baskı, o kadar talep oldu, hiçbirine onay vermedim.” dedi.

Soluk, uray başkanlığında gazetecilere izah yaptı.

Kentte zincir marketlere müteveccih denetimlerin bitmeme ettiğini söyleyen Solgun, şunları kaydetti:

“Amasya yerine söylüyorum, belediye başkanlığına geldiğim günden beri malum marketlerin hiçbirine destur vermedim. O kadar yüklülük, o kadar istek oldu, hiçbirine ruhsat vermedim.

Şehrimizde bu tür marketlerin açılmasına izin etmedim. Özellikle adı geçen marketin açılmasına cevaz etmedim. Lakin geçkin ne akla hizmetle evet dahi kimler aracılığıyla örgütlendiği galiba sıfır bir gafilin, benzeri cahilin açıklaması Türk milletinin dikkatini çekmiştir.

Ego ona şöyle söylüyorum: Galip, aşınmış olmuştur. Onun haddi bile değildir, hakkı bile değildir. Türk milletinin liderine, Sayın Büyüklük Bahçeli Bey’e şalter temdit cesaretini göstermesinin manasını anlayamıyorum. Bana bakarak manda yüreği yemiş olması lazım.

Herkes dilinin ayarını tanımak zorundadır. Bilmezse haddini bildiren pekâlâ olacaktır.”

Türk milletinin kendine taşlama edenlere, namevcut sayanlara her zaman cezasını ödettiğini dile getiren Soluk, “Türk milletinin duygun olduğuna ve hassasiyetlerine inanan birisiyim. Bu kendini bilmezin Türk milleti cezasını verecektir. Çabukça tövbe etmeli, kusur dilemeli. Yoksa bu işin altından kendini kaldıramaz.” diye konuştu.

Ekiplerin marketleri denetlediğini, ticari kusur varsa lüzumlu cezayı alacaklarını anlatan Zerrin, “Kapanması gerekiyorsa kapanacak, ukubet alacaksalar ceza alacaklar. Usulüne uygunsa bittabi ticari hayatına bitmeme edeceklerdir. Lakin henüz evvel bizde bunların sabıkaları var, fahiş denk üzerinden. Fahiş fiyatta ki işlem yaparsa ben de o marketleri kapatırım.” açıklamasında bulundu.

Solgun, evcil market ve mahalle bakkallarını desteklediklerini vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu ayrımsız düşünce işidir. Ego bu asıl insanların vatandaşı soyduklarına inanıyorum. Özellikle şehrimize giren marketlerin katkısı olduğunu düşünmüyorum. Parayı akşam ezanı toplayıp gidiyorlar. Bunların ki olduğunu biliyoruz. Onların güvendikleri ana deniz ötesinde kaldı, o tarafa güle güle. Hem bu millete tezgah yapacaksınız, yezitlik içerisinde bulunacaksınız hem de bu milletin parasını alacaksınız. Buna müsaade etmeyiz.”

Share: