Aksaraylı eş girişimci çap desteğiyle kurduğu tesiste firez mantarı üretiyor

Aksaray’üstelik işlek Meral Polat, Konya Ovası Projesi (KOP) Nahiye Kalkınma İdaresi Başkanlığından aldığı yüzde 70 teberru destekle kurduğu tesiste firez mantarı üretiyor.

Merkeze merbut Sınırlı köyünde ailesiyle hayatiyetli 46 yaşındaki Çelik, benzeri süre geçmiş evde uğraşı yerine mantar hastalığı yetiştirmeye başladı. Elan sonra bu işi rüşvet kapısı haline getirerek hareket sahibi görünmek talip Çelik, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün “KOP ile Aksaray Mantar Yetiştiriyor Yetiştirici Kazanıyor Projesi”ne başvurdu.

Çelik, katıldığı mantar hastalığı yetiştiriciliği kursunda üretimin hep şartlarını ve inceliklerini öğrendi. Proje kapsamında yüzdelik 70 teberru ile süreduran arazisine mantar tesisi kuran Çelik, köydeki 4 kadına birlikte istihdam sağladı.

Meral Çelik, AA muhabirine, yardım alarak geçen sene kurduğu tesiste üretime başladığını baelirterek, “Mantarlar bize mezru yerine geldi. Tığ da İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü kurslarında öğrendiğimiz şekilde bakımını yaptık. 45-50 gün içerisinde dahi ilk mantarlarımız daha çok. Allah’a şükür 3 ay ilk ilk hasadımızı yaptık. Şu anda üçüncü hasadımızı gerçekleştiriyoruz. Şimdiye kadar 250 kasa nişane topladık, kasaları 250 liradan sattık. Allah’a şükürler olsun işlerimiz çok gür gidiyor. Ekmeğimizi buradan çıkartıyoruz. Emeği sabık herkese çokça teşekkürname ediyorum.” diye konuştu.

Zamanla ve deneyim kazandıkça daha mebzul sonuçlar alacağına inandığını vurgulayan Polat, “Eşim inşaatlarda çalışıyor. İşi olduğu ahit gidiyor, işi olmadığı ant bana arkalama ediyor. Geçimimizi buradan sağlıyoruz. Kamu kadınlarımıza öneriyorum. Arsası olan çok hızla mantar hastalığı üretip, özlük işinin patronu cins.” dedi.

Polat, tesisin çevredeki kadınlara üstelik atlatmak kapısı olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Çadırda toprak tırmıklama, sulama, mantar hastalığı çokluk, tasfiye üzere işleri karı işçilerimizle yapıyoruz. Allah’a şükür as üstüne on paralık yüklülük yaşamadık. Buraya gelip alanlar dahi var bizim üstelik götürdüklerimiz oluyor. Çabucak Aksaray’a değil, çevre illerden özellikle Kırşehir’e de haddinden fazla yalan gönderdik. Allah’a şükür çokça memnunuz, arz kısa zamanda benzeri yapı elan kurulması için başvuruda bulunacağım.”

“Kentte 10’un üstünde mantar hastalığı çadırı bulunuyor”

Aksaray Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav ise kentte mantar yetiştiriciliğini yetiştirmek adına son üç yılda Bakanlığın, valiliğin ve KOP’un bir nice proje başlattığını söyledi.

Kısa sürede sonuca ulaşan projeler yürüttüklerini anlatan Saklav, şunları kaydetti:

“Çiftçilerimizin ürettiği ürünlere değer yemlemek üzere projeler ve desteklemeler hazırlıyoruz. Bu kapsamda kentte 2019’dan 2022’ye kadar KOP destekli yüzdelik 70 hibeli mantar çadırları kurduk. Kentte şu anda 10’un üstünde mantar çadırı bulunuyor. Bu sayıyı artırmaya çalışıyoruz. Çiftçilerimizi doğduğu yerde doyurmayı amaçlıyoruz. Bu projelerde emeği geçen herkese teşekkürname ediyorum.”

Share: