Akıbet zaman bilim… Er eğlencesinde halay çeken işçiler konuştu

Sultangazi’da gübür toplamak amacıyla gittikleri sokağa çeri eğlencesi zımnında giremeyince halaya katılan katışıksızlık işçileri o anları anlattı. İşçiler, “Mehmetçik kardeşimize tıpkı moral motivasyon olsun, artı erke olsun’ diyerek halaya katıldık” dedi.

Sultangazi Cebeci Mahallesi’nde 2481 Sokakta geçtiğimiz günlerde Erzincan’a gidecek olan Muhammed Cabar isimli canlı için, arkadaşları kendi aralarında bir cümbüş düzenlemiş, gençler, sokağı girişini trafiğe kapatıp enstrüman eşliğinde halay çekerek eğlenmeye başlamıştı. Bu sırada çöpleri almak amacıyla mevrut Sultangazi Belediyesi’nde çalışan Tahsin Yüksel, Yüce İnan ve Turan Özyer isimli personeller ise sokağa giremeyince, eğlenceyi uzaklaştırmak istememiş sokağın çöplerini çıkmaz girişindeki çöp aracına elleriyle taşımıştı. Ardından işçiler, bire bir müddet halay çekerek asker ile arkadaşlarına moral olan çalışanlar elan bilahare ise yine koşarak kaldıkları yerden işlerine bitmeme etmişti. Günahsızlık işçilerinin oluşturduğu ahenkli görüntüler ise içtimai medyada büyük bandaj görmüştü. Sililik işçileri o anları anlattı.

“Askerimize dahi moral olsun diye niteleyerek eğlencelerine katıldık”

Halay başı olarak raks fail Tahsin Yüksel, “O dönem pir ve heyecanlıydı. Sokağa yok etmek istedik, eğlenceden yağlık giremedik. Gidip çöplerimizi taşıyıp araca attık. Çeri eğlencesi vardı. Askerimize da moral olsun diye eğlencelerine katıldık. O de halkımızın hoşuna gitti. Dernek olduğu ant kendimi tutamıyorum lüzumlu istemez, kanımda var” dedi.

Mehmetçiğe maneviyat ve güdeleme olması amacıyla halaya katıldıklarını nâkil Ali İnan ise “Esasta biz o çağ rutin adına çöplerimizi alıyorduk. Bölgeye giremedik. Bölgenin mecbur olmuş olmasından dünya ara bulucu değişik benzeri güzergahta bıraktık. Elle çöpümüzü taşıdık. Çöpü taşıdıktan sonraları arkadaşlara ego söyledim zaten ‘Buyurun, benzeri gidelim. Mehmetçik kardeşimize bir moral güdeleme olsun, pozitif erke olsun’ gibisinden katıldık. Cenabıhak razı olsun askerimizin annesinden bize vermiş olduğu destekten etraf zira o da bizi baya gururlandırdı. Ana habere çıkmanın gururu bile bağımlı benzeri ayrıksı oluyor” şeklinde konuştu.

Halay çekip işlerine kaldığı yerden bitmeme ettiklerini anlatan Turan Özyer da “Biz abilerle seçkin ant olduğu üzere bölgede çalışıyorduk. Leşker eğlencesi olduğunu gördük. Tabi bizde çalışırken eğlenceye girelim ayrımsız moral olsun. Hem dahi bizi kendilerine mail hissetsinler. Hizmette yakın tutum iyidir. Esnaflar ve aileler salim olsunlar, bize macerasız gelsin diyorlar. Tığ dahi dedik ki tıpkısı ocak ortamı gelmek şartı ile bizde girelim, eğlenelim. Heves isterdi kim çok detaylı kalalım fakat mesafelik yoktu. İşimize bakmamız lazımdı. Girdik halay çektik, geldik. Arkamızdan dua etmişler, Allah razı olsun. İnşallah tez vakitte leşker kardeşimiz ailesine kavuşur” dedi. – İSTANBUL

Share: