Akıbet Dakika: İmam Dil Cambazı Liselilere müteveccih sözleri nedeniyle yargılanan hanende Gülşen’in 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi istendi

Ataşehir’bile verdiği bir konserde mortocu hatip liselilere müteveccih sözleri nedeniyle ‘Halkı garaz ve düşmanlığa kımıldatma’ suçundan 3 yıla kadar hapsi istenen Gülşen Çolakoğlu’nun yargılandığı davanın üçüncü duruşması zaman İstanbul 11. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Gülşen’in katılmadığı duruşmada avukatları amade bulundu.

1 YILDAN 3 YILA BÜYÜKLÜĞÜNDE HAPSİ İSTENDİ

Ana hakkındaki mütalaasını sunan müddeiumumi, Gülşen’in suçlamaya laf edilen sözleri nedeniyle “halkı amaç ve düşmanlığa tahrik” suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

DURUŞMA ERTELENDİ

Gülşen’in avukatları esasa karşı teferruatlı beyanda bulunmak amacıyla müddet irade etti. Mahkeme, güvence bedelinin vurdumduymaz ödenmesi konusundaki talebin hükümle birlikte değerlendirilmesine karar verdi. Müddet talebini kabul fail duruşma, duruşmayı 3 Mayıs saat 09.30’a erteledi.

“ARKADAŞIMLA ŞAKALAŞTIM, ÜZERİME ATILI SUÇU İŞLEMEDİM”

Gülşen, “Bu konuda henüz ilk dahi ifadeler verdim. Tekrar ederim suçsuzum. Yargılama sonunda beraat edeceğime inanıyorum. Hep laf manzara içre tıpkı arkadaşımla şakalaşmadan ibarettir. Sahnedeyken dinleyicilerin arasına katılmak istedim. Kalabalıkta bu türlü olmadığından sahnedeki arkadaşlarımdan birini beni seyircilerin arasına taşımasını istedim. Tıpkısı arkadaşım şaka kendisine ‘seni imam taşısın’ dedi. İmam birlikte aramızda bu lakapla mezkûr Miraç Çelenk’tir. Bu lakabın özel tıpkı anlamı namevcut. Sahne şovlarında sıklıkla şakalaştığımız benzeri arkadaşımızdır. Tayf heyecanının getirmiş olduğu refleksle, görüntü üzerindeki iki yaşama arasındaki diyalogtur. Başkaca diyalog kendisi diye niteleyerek bitmektedir. Bunu söylerken hangi üçüncü benzeri zat ne benzeri sosyal sınıf ve kesimi hedefledim. Tekrarlamadım altını çizmedim alkışlatmadım sonraları lansman amacıyla kullanmadım zımnında halkı hedef ve düşmanlığa tahrik tavrı sergilemedim. Niyetim katiyen bu olamaz, üzerime atılı suçu işlemedim” diyerek kendini savunmuştu.

“MESLEKİ KİMLİĞİMİN BİR BEDELİ OLARAK MAĞDURUM”

Ünlü hanende avunmasının devamında şunları söylemişti: “İki hayat arasında güzeşte bu diyalog nedense hedefe oturtuldu. Değerlerini incitmiş olabileceğim herkesten kusur da diledim. Mesleki kimliğim ve duruşumun ayrımsız bedeli kendisine mağdurum. Kadınlığım, bedenim, eşliğim anneliğim üzerinden yüz kere sözel adına linç ve istismara uğradım antrparantez meram gösterildim. Ama yine bile kalp ve düşüncemi yeri geldiğinde anlatım fail biriyim. Sahnedeki mizah, toplumsal duyarlılığımım bire bir uzantısı tezahürü değildi. Hemen iki yaşama arasındaki şakaydı. Izah beyanat genişlik amacı yoktu. Ama nedense öyleymiş kabil bire bir yere çekildi.”

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu’nca hazırlanan iddianamede, 702 alım ve yaşama, ‘müşteki’ namına kayran aldı. Müştekiler arasında Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Yazar Emine Şenlikoğlu Özkan, Karı ve Demokrasi Derneği (HAMLE) Yönetim Kurulu Başkanı Saliha Okuyucu Gümrükçüoğlu, HAMLE, ETAP Vakfı, Gaziantep Önder İmam Hatipliler Derneği bile düz aldı. İddianamede, Gülşen Çolakoğlu hakkında ‘Halkı amaç ve düşmanlığa açıkça kımıldatma etme’ suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar cezaevi cezası isteniyor.

Share: