Akıbet dakika haberleri | Samsun’da “5. Arsıulusal 15. Millî Esenlik ve Şifahane İdaresi Kongresi” başladı

Samsun’bile planlı Vilayet ve Ondokuz Mayıs Üniversitesinin (OMÜ) eş sahipliğinde “5. Uluslararası 15. Millî Afiyet ve Sayrılarevi İdaresi Kongresi”nin açılışı yapıldı.

Vali Zülkif Dağlı, OMÜ Atatürk Kongre Merkezi’ndeki kongrenin açılışında yaptığı konuşmada, esenlik alanında planlı çalışmaların haddinden fazla cesim olduğunu, afiyet kenti Samsun’a hoppadak çevre illerden değil, güçlükle dışından da hastaların geldiğini söyledi.

Sağlıkta hüküm konusuna üstelik değinen Dağlı, “Hastaneler ve esenlik sistemimiz çalışkan bire bir organizma sayılır. Çalışanlarımızın, karşısındaki yaşama için empati yapması, ruh halini anlaması, parasız ve rahatsız yakınlarının de doktorları ve çalışanları ongun bir şekilde anlaması mefret benzeri etkenimizdir. Karşılıklı zihin olmadığı ant sağlıkta şiddet gibi hiç istemediğimiz olayları görmekteyiz.” dedi.

Samsun’birlikte hemen OMÜ değil, 17 mehabet hastanesi, 8 farklı özel sayrılarevi, 2 farklı darülfünun hastanesi ile sektöre cephe verdiklerini dile getiren Görgüsüz, “Tığ, esenlik alanında havza ili sayılırız ve tahminî 6-7 ilimiz keyif alanında tamamen Samsun’a, hele OMÜ’ye gelmekte. Tokat, Sivas, Giresun, Sinop, Amasya, Trabzon ve yer illerimizden sayrı nakli yapılıyor.” diye konuştu.

OMÜ Rektörü Prof. Dr. Müşkül Ünal ise hakeza bir kongreye ev sahipliği yapmaktan akıbet mertebe mutlu olduklarını belirtti.

Zor, “Pandemide sağlığın ne kadar yetişkin olduğunu fark ettik. Yeniden sağ esen dayalı yatırımın, esenlikle alakadar eğitimin sağ esen müteallik alelhusus teknolojinin hangi kadar kullanılması gerektiğini öğrendik. Sadece uygulayım bilimi kullanımı değil, zamanın son etap altın olduğunu bir nöbet henüz öğrendik. Yani sağlık yönetiminde ahit serencam derece değerli. Dolayısıyla sağlıkla alakadar eğitimler bile serencam paye değerli. Bu nedenle bu kongreyi ve bu soy etkinlikleri önemsiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Dünyada ve Türkiye’üstelik ortaya sâdır gelişmeleri ve sorunları ilmî ayrımsız göz açısıyla ele almak, değerlendirmek ve hal önerileri getirebilmek üzere düzenlenen, çevrim içi yerine dahi katılımın sağlandığı kongreye 8 ülkeden vukuf insanları katılıyor.

15 Ekim’e kadar devam edecek kongrede devre içi poster ve beyanat sunumları birlikte gerçekleştirilecek.

Share: