Akıbet dakika fen: İlkokul öğrencilerine ‘gönüllü itfaiyecilik’ eğitimi

‘Fahri itfaiyecilik’ seferberliğini sürdüren Çankırı Karatekin Üniversitesi, öğrencilere eğitim bilimi vererek coşkunluk ve afetlere karşı bilinçlenmesini sağlıyor.

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Toplumsal Ulum Patika Yüksekokulu Sivil Defans ve İtfaiyecilik Programı tedris elemanları, cuşuhuruş başta kalkmak amacıyla, yaşanabilecek facia durumlarına cebin toplumun bilinçlenerek önce müdahalenin genişlik akla yatkın ve yer çabuk şekilde gerçekleştirilmesine yönelik “Fahri İtfaiyecilik Seferberliği” faaliyetlerine devam diyor. ÇAKÜ’nün stratejik planında bile yer kayran ve üniversitenin rüçhan bahis başlıklarından olan “Içtimai Ulama Etkinlikleri” çerçevesinde “Fahri İtfaiyecilik Seferberliği”, heybetli bireylerin eğitilmesinin birlikte, çocukların bile erken yaşlardan itibaren kıyamet ile uğraş bilincini kazanmasına yardım sağlıyor. Bu maksat doğrultusunda, epey yaşlardan itibaren itfaiyeciliğin öneminin kavratılması hesabına minikler ile Ankara İtfaiyesi’ni ülfet fail ÇAKÜ Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Programı öğretim elemanlarının, “Fahri İtfaiyecilik” bilincinin kazandırılması adına yapmış oldukları faaliyetlerin kullanılmamış durağı ise Çankırı Sıra İlkokulu oldu. Tedris elemanları yoluyla çocuklara “Afette Hayatta Kalma” dersleri verildi.

Zaman İlkokulu’nda çocuklara müteveccih gerçekleştirilen “Gönüllü İtfaiyecilik” eğitimi sonrasında laf ile ilgili bilgilendirmede mevcut ÇAKÜ Toplumsal Ulum Patika Yüksekokulu Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Programı Öğretim Yardımcısı Kasıt Ercan, “Serencam dönemlerde çıkan yangınlar ve yaşanan ayrıksı saf ve teknolojik afetlerde gördüğümüz ve inceleme altına aldığımız konulardan biri de ‘müzaheret’ olgusudur. Halkımızın yardım konularındaki duyarlılığı, pekâlâ bildirme alım donör olgulardan olmasının birlikte, bilinçsiz yapılan gelişigüzel engelleme, ilk yardım örneğinde olduğu kabilinden; kaza, yaralanma yahut ayrıksı engel verici olguları bile beraberinde getirmektedir. Yangına ilk dakikalarda aceleci ve faal müdahalenin önemi esas unsur alınarak ‘Gönüllü İtfaiyecilik’ projesini hayata geçirdik. Tabii yollar ile olsun, eş kökenli olsun, halkımızı bilcümle afetlere alın hazırlamaya çalışıyoruz. Burada, kıyamet öncesi ve kıyamet simultane devletimizin kriz yönetimindeki yükünü hafifletici planlamalar yapmanın, Üniversitemizin mühim hedeflerinden biri olduğunu birlikte antrparantez afişe etmek isterim. Başlatmış olduğumuz bu gönüllük projesi, yangıncılık mesleğinin kamuoyuna tanıtılması ve benimsetilmesi ile bu arada ateş ve afetlere müdahale üzere yetişek almış fahri insanların oluşturulması açısından bile oldukça ehemmiyet arz etmektedir. Bu proje çerçevesinde, önemli bireylerin eğitimlerinin beraberinde cuşuhuruş özellikle başlamak amacıyla, evde ebeveyni yokken bire bir afete maruz mütezayit çocukların yapması müstelzim kâh sahn halaskâr bilgileri, beş öğrencilerine anlatmaya başladık. Bu eğitimlerde ayrıca, terbiyeci desteği üstelik sağlayarak çocuklarımızın elan yalınç kavrayacağı biçimde bir ders müfredatı ve anlatım yöntemi birlikte kullanmaktayız” dedi.

Ercan ilkokullara müteveccih gerçekleştirmiş oldukları bu eğitim faaliyetlerinin, sene boyunca ağır ezgi olarak bitmeme edeceğini de belirtti. – ÇANKIRI

Share: