Akıbet an olgun: Eş Cinayetlerini Durduracağız Platformu Avukatı Süren: “İstanbul Sözleşmesi’ne Gine İmza Konulması Gerekiyor”

Eş Cinayetlerini Durduracağız Platformu avukatlarından Rukiye Leyla Süren, Elazığ’bile 24 saat ortamında 3 eş cinayetinin işlendiğini belirterek, “Yeniden güzeşte hafta Ankara’de iki kadın çocukları ile beraber öldürüldü. Imdi saatlerin geçmesini istemiyoruz. Ölümler seçme sabık dönüş artıyor. Bu nedenle katiyen İstanbul Sözleşmesi’ne gine imza konulması ve 6284 ‘ün deli dolu uygulanması gerekiyor” dedi.

Eş Cinayetlerini Durduracağız Platformu avukatlarından Rukiye Leyla Süren, serencam günlerde küsurat karı cinayetlerine ilişik açıklama yaptı. Süren, şunları söyledi:

“GELIŞIGÜZEL SAAT BAŞI BİR KADININ ÖLÜMÜNÜ BİZE MALUMAT YERINE GETİRİYOR”

” Türkiye’nin seçme durumunda her dolaşma kadın cinayeti haberi alıyoruz. Maalesef kadınları koruması müstelzim kolluk kuvvetleri ve çıkışlı kişiler yemeden içmeden seyrediyor. İstanbul Sözleşmesi’nden imza çekilmesinden sonraları karı cinayeti sayısının yüzde 9 düştüğünden bahisle İçişleri Bakanlığı izah yapıyor. Ama herhangi bir maktul bire bir avrat dahi aşkın aynı ölümdür. Maalesef Elazığ’üstelik 24 saat içerisinde 3 modül kardeşimizi kaybettik ve bu kadınlardan birinin çocuğu da yaralandı. Esasen geçen hafta Ankara’da iki avrat çocukları ile bu arada öldürüldü. Çıktı saatlerin geçmesini istemiyoruz zira rastgele saat apayrı bire bir kadının ölümü ölümünü bize veri namina getiriyor. 6284’ün yeterince uygulanmaması, etkili olarak kararlar alınıp korunma kararlarını uygulanmaması, kadınların canlarına para oluyor. Özellikle ateşin silahlarla ölümler her geçen dönme artıyor. Bu nedenle mutlaka İstanbul Sözleşmesi’ne tekrar imza konulması ve 6284’ün uygulanmasında kesin kadınların korunmasında nelerin az kaldığının gözlenip, 6284’ün çalışkan uygulanması gerekiyor.”

Share: