Akıbet an haberleri | Türkiye’de 8 ayda 1469 yaşama, trafik kazalarında öldü

EMNİYET Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı verilerine göre ağustos ayında meydana gelen 44 bin 179 gidiş geliş kazasında 289 yaşama hayatını kaybederken, 29 bin 840 güç de yaralandı. Yılın evvel 8 ayında ise gidiş geliş kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısı 1469’a yükseldi.

Itimat Genel Müdürlüğü Gidiş Geliş Başkanlığı, ağustos ayında meydana gelen trafik kazalarına ilişkin verileri ve mobese kameralarına yansıyan görüntüleri paylaştı. Türkiye genelinde 221’i kişi, 18 bin 969’u yaralanmalı, 24 bin 989’u hasarlı girmek amacıyla bütün 44 bin 179 trafik kazası meydana geldi. Kazalarda 29 bin 840 güç yaralandı, 289 hayat de olay durumunda hayatını kaybetti. Yılın ilk 8 ayında gidiş geliş kazalarında ölenlerin sayısı 1469’a artık. Ağustos ayında yeryüzü çokça kaymakamlık gidiş geliş kazası İstanbul’da oldu. İstanbul’da âdem evladı, yaralanmalı ve maddi hasarlı bütün 5 bin 128 ilçe meydana gelirken, bu kazalarda 19 can hayatını kaybetti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa takip etti. Sunma bir iki kazanın yaşandığı şehirler ise Ardahan, Tunceli, Hakkari ve Iğdır oldu. Ağustos ayında 20 bin 25 güdücü alkollü namına dil kullanırken yakalanırken, denetimlerde 1 milyon 761 bin 343 trafik cezası uygulandı. 117 bin 242 çevirgeç ise trafikten menedildi.

KAZALAR MOBESE’YE YANSIDI

Gidiş Geliş Başkanlığı, Bayburt, Balıkesir, Burdur, Hatay, İstanbul, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sakarya, Şanlıurfa ile Tokat’ta meydana mevrut ve mobese kameralarına yansıyan gidiş geliş kazaların görüntülerini paylaştı. Görüntülerde sürücülerin ve yayaların geçiş hakkı kuralına uymadıkları görülürken, Şanlıurfa’da bir sürücüsünün yoldan çıkıp kaldırımdaki yayaya çarpması, sonrasında ise devrilmesi birlikte kameralara yansıdı.

Öte yandan trafik kazalarında sunu sık görülen çoban hataları, şöyle sıralandı:

‘Araç hızını misil, hava ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, munsap boğaz ve kaplamanın yurt olduğu yerlerde geçiş önceliğine uymamak, abdestbozan strateji ve değiştirme kuralına uymamak, arkadan çarpma, çağ kurallarına uymamak, al kandil yahut görevlinin dur işaretinde durmamak, vasıta giremez trafik işareti kâin yerlere fethetmek, gelgeç ve meslek geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş hakkı makaslamak, alkollü kendisine dil başlamak, begayet birden anahtar almak, geçme yasağı olan yerlerden artırmak ve kavisli şekilde yahut haram olan yerlere otopark eylemek?Share: