Akıbet an haberleri | Bakan Soylu: “Önümüzdeki 1 ay süresince tıpkısı işler yapacağız, Türkiye bunu ilk kez duyacak”

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Önümüzdeki 1 ay ortamında tıpkı işler yapacağız, Türkiye bunu ilk defa duyacak” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TRT 1’bile yayınlanan Alişan ile Hayata Gülümse programına katıldı. Programda açıklamalarda mevcut Soylu, Türkiye’da 120’nin altında terörist kaldığını belirterek, “Bu 120 teröristin nerede olduğunu bildiğimiz için ‘Madem biliyorsunuz, neden almıyorsunuz’ diyorlar. Haddinden Fazla ufak bir lokalde yüzlerce mağaranın olduğu benzeri coğrafya artırım edin, biz oralara onların isimlerine müteveccih bildiriler atıyoruz. Ailelerinin çağrılarını atıyoruz. Teyit olanların mektuplarını atıyoruz. Zaman Zaman annelerini getirip orada megafonlarla davet yaptırıyoruz” dedi.

Vekil Aristokrat, “Tendürek Dağı bozulmamış, Kars Çömçe Madur arı sili. Karadeniz tertemiz. Kış operasyonlarına başladık. Ermiş-Abluka operasyonları yapıyoruz. Karadeniz’dahi ‘Terörist hangi ant gelecek?’ Nerden gelecek diye niteleyerek Bayburt’tan, Gümüşhane’ye, Trabzon’a, Rize’ye ve Artvin’e kadar sistem rahatsızlık içerisindeydi. Biz bunlarla benzeri yerde karşılaşacağız beklentisi saraka konusuydu. Bugün Karadeniz tertemiz, Bingöl arı sili, Erzurum, Elazığ arı sili. Buraların kırsallarında

terörist vardı. Hakkari ile Hatay ortada yıldırı koridoru kabarmak isteniyor. Bu terör koridorunu bina etmek amacıyla bizim karşımızdaki bütün sistemler bunu desteklediler. Şayet biz Afrin’e Zeytin Dalı Operasyonu’nu yapmasak, DEAŞ’a cebin Fırat Kalkanı Harekatı’nı yapmasak, Sulh Pınarı Harekatı’nı yapmamış olsaydık şu anda Gaziantep’ten, Hatay’dan, Kilis’ten, sonsuz karşıdan havan topu ve bomba yiyici aynı tatlılıkla yüz yüze kalırdık. Biz bire bir taraftan içerde yıldırı örgütlerinin sömürme ettiği alanları daralttık. Kırsalda 120’nin altında terörist var, bu kopya anbean azalıyor. Burada Türkiye tarihinin en nazik mücadelesini veriyor” diyerek konuştu.

“Bu yıl sadece 39 dirilik yıldırı örgütüne katıldı”

Bu yıl yalnız 39 kişinin terör örgütüne katıldığını söyleyen Vekil Aristokrat, “Terörün finansmanını kestik. İstikrar vakit kaybetmeden iktisadi değildir, ayrımsız zamanda asayiş istikrardır. Bu yıl takkadak 39 hayat terör örgütüne katıldı, hoppadak bire bile tahammülümüz yok. İknayla geleni doğrudan adalete teyit ediyoruz. Bu 120 yıldırıcı nerede olduğunu bildiğimiz üzere ‘Madem biliyorsunuz, bozukluk almıyorsunuz’ diyorlar. Çokça ufak aynı lokalde yüzlerce mağaranın olduğu bire bir coğrafyada artırım edin, tığ oralara onların isimlerine yönelik bildiriler atıyoruz. Ailelerinin çağrılarını atıyoruz. Tasdik olanların mektuplarını atıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“Avrupa mızrap piyasasını PKK yönetiyor”

Bu sene 90 milyon titrem cins kendir yakaladıklarını açıklayan Icra Vekili Aristokrat, “Avrupa esrar piyasasını PKK yönetiyor. Avrupa’nın mızrap raporlarında var. Göründüğünden daha nazik tıpkı tehditle cebin karşıyayız. Maden satıcısı büyük tıpkı networkün şişman ayrımsız parçası. Oradan elde edilen dünyalık bütün acun uyuşturucu piyasasını ayakta tutuyor” diye konuştu.

“Kullanılmayan binaların 103 binini yıktık”

Metamfetaminin insanın hem vücuduna hem aklına çoklu keskin etkileri olduğunu söyleyen Bakan Soylu, “2016-2017 yıllarında metruk binalarla ilişkin mesai yaptık. Ara Sıra yerlerde uyuşturucunun yüzdelik 48’i buralarda kullanılıyor. Metruk binaların 103 binini kullanılmayan olmaktan çıkardık. Tarihi binaları rehabilite ettik, diğerlerini yıktık” ifadelerini kullandı.

Bataklık Operasyonu

Bataklık Operasyonu’na namına mevrut bir telefonla başladıklarını belirten Icra Vekili Aristokrat, “Milyarlarca liraya ahali gecekondu. Bu uyuşturucudan mevrut gelire umum koyma operasyonuydu. Oralardan ati şiddet kararları ile bu arada uyuşturucudan gelen gelirlere umum konmaktı hedef, o halk birlikte konulmuş oldu” dedi.

“Önümüzdeki aynı kamer zarfında apayrı tıpkısı ameliyat yapacağız”

Önümüzdeki ayrımsız ay süresince bambaşka bire bir cerrahi müdahale yapacaklarını ve Türkiye’nin bunu ilk defa duyacağını belirten Icra Vekili Soylu, “Bu üstelik maden ile ait. Devletin izleme ettiğini vatandaşımız bilsin. İçeri tıkıldığı ant satıcının içerden çıkması ihtimali zordur. Tığ buna projeli faaliyetler diyoruz. Bire Bir şebekeyi çözmemiz geçişsiz. Sunu oylumlu projelerden biri narkolog oldu. Seçkin yakaladığımız uyuşturucu satıcısına dalan verdik. Sen nerede kullanmaya başladın, anne baban var mı, kaç yaşında kullanmaya başladın? Geçen sene 260 bin civarında gözaltımız vardı” diye konuştu.

“İllerimizi 42, ilçelerimizi 32 kriterle incelemeye başladık”

Türkiye’nin esrar üzerine riskli olan ilinin hangisi olduğunun belirlenmesi amacıyla bire bir tetkik başlattıklarını söyleyen Nazır Soylu, “İllerimizi 42, ilçelerimizi 32 kriterle incelemeye başladık. 15 Orak Ayı olduğunda Türkiye’de hapishanelerdeki mızrap kullanıp satanların sayısı 35 bin civarındaydı. Şu anda 115 binin üzerinde. Tığ bu cimri mücadeleyi ortaya koymasaydık Avrupa’nın karşı karşıya kaldığı durumla karşı karşıya kalırdık. Avrupa ülkelerinde yaşayanların yüzdelik 28’i hayatında tıpkı misil metal kullanmış, bizde bu mehabet yüzde 3.1” ifadelerini kullandı.

Uyuşturucunun doğudan geldiğini belirten Bakan Aristokrat, “Beyaz Zehir, hakikat kendir dediğimiz onun PKK ile bağı var. Doğudan giren uyuşturucuların yüzdelik 75’i bir vakitler batıda yakalanırdı. 15 Temmuz’dan sonra biz uyuşturucunun yüzdelik 74-75’ini üç vilayette yakalıyoruz. Hakkari, Van, Dert. Orada kurduğumuz cümle kudretli oldu. Türkiye’ye girmeden caydırıcı bir sıklet ortaya koyduk. 2021’dahi 22 ton beyaz zehir yakaladık, şu anda yakaladığımız titrem 7.5 titrem. Ortalama uyuşturucuya başlama yaşı Türkiye’üstelik 20’ydi. Türkiye’da mızrap kullananların yüzde 48’i evinde kullanıyor, 28’i metruk binalarda, yüzde 11’i arkadaşlarının evinde, yüzdelik 7-8’i arabada, yüzdelik 3’ü parklarda kullanıyor. Yüzdelik 55’inin tınlamalı tıpkısı işi var. Yüzdelik 91’inin temel ve babası yaşıyor. Yüzdelik 86.7’si karı fertleri ile alay malay yaşıyor. Uyuşturucu kullananlarının annelerinin yüzde 92’si ev hanımı” dedi. – İSTANBUL

Share: