Akıbet an haberi | İçişleri Bakanı Soylu, esrar ve terörle mücadeleye yönelik çalışmaları anlattı Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, mızrap trafiği rotasının, Türkiye’deki yakalanmaların çokluğu, dağıtım kanalları ve “Baron” denilen satıcılara karşı oluşturulan baskıyla güneye makul kaydığını belirtti.

Icra Vekili Aristokrat, TRT1’birlikte yayımlanan “Alişan ile Hayata Gülümse” programında, Türkiye’birlikte eroin ve terörle mücadeleye müteveccih düzenlenen çalışmalara ilgilendiren hikmet verdi.

Türkiye’bile doğrudan adına uyuşturucudan ölen eş sayısının 2017’birlikte 941’e çıktığını, Avrupa ve ABD’de rakamların bunun 8-10 dinsiz, gâh ülkelerde ise 20 merhametsiz olduğunu aktaran Aristokrat, bu yükselişin peşi sıra Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde uyuşturucuyla savaş amacıyla önemli plan oluşturduklarını ve birçok aşama attıklarını dile getirdi.

Yeşilay’ın çalışmalarını artırdıklarını, Narkotim’leri 81 ile yaydıklarını, Narkotiği ayrı aynı ünite haline getirdiklerini tamlayan Soylu, hayata geçirdikleri Narkolog Projesi’yle yakalanan eroin satıcıları ve kullanıcılarına verdikleri formla profillerini ve onları madde kullanmaya iten sebepleri belirlemeye yönelik mücahede yaptıklarını söyledi.

Aristokrat, üniversitelerle iş birliği içerisinde 62 ilde kanalizasyonlardan atılmış bap örneği aldıklarını, hangi ilde ne soy esrar madde kullanıldığına ilişik araştırma yaptıklarını ve hangi maddelerin kullanımında artma olduğunu ortaya koyduklarını anlattı.

Esrar satıcılığının ihbar edildiği, uyuşturucunun arzla mücadelesi ve insanlarla buluşmasını engellemeye çalışan tıpkı ihbar hattı kurduklarından bahseden Aristokrat, illeri 42, ilçeleri 32 kriterle izlemeye başladıklarını ve iller ile ilçelerin eroin risklerini raporlarla ortaya koyduklarını söyledi.

Nazır Soylu, bu icraat sonucunda geldikleri noktada 941 olan uyuşturucuya aracısız merbut ölümlerin 2021 yılı sonu bakımından 270’e düştüğünü hatırlattı.

Türkiye’birlikte metal satışı ve kullanımı dolayısıyla dam cezası alanların sayısı 15 Orak Ayı 2016’üstelik 35 bin iken, şu anda sayının 115 binin üstüne çıktığını belirten Aristokrat, “Eğer Türkiye, devletin hep birimleriyle bu mücadeleyi ortaya koymamış olsaydı bugün Avrupa’nın karşı karşıya kaldığı durumla karşı karşıya kalırdı. Avrupa ülkelerinde uyuşturucudan ölüm milyonda 28’dir. Bizde ise milyonda 3,7-3,8. Yani bizde neredeyse onların onda biri. Gine Avrupa ülkelerinde hayatında tıpkı nöbet uyuşturucuyu kullanan bu orandadır, yüzdelik 28. Bizim sunma balaban avantajımız hayatında aynı nöbet uyuşturucu kullananlar yüzde 3,1, 2019-2020 ölçümlerimiz. Yani tığ yeniden onların 10’bile biri kadarız. Avrupa Birliği ortalamasını söylüyorum.” diyerek konuştu.

“Yeryüzü şişman sükse rotasını değiştirmek”

Türkiye’nin uyuşturucuyla topyekun bir savaşım süresince olduğunu vurgulayan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bize vaktiyle doğudan giren uyuşturucuların yüzdelik 75’i batıda yakalanırdı. Mesela İstanbul, Kocaeli, İzmir, Sakarya, Bolu, buralarda yakalanırdı. 15 Orak Ayı’dan bilahare Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu konseptle uyuşturucunun yüzde 74-75’ini Türkiye’ye girer girmez daha çok 3 vilayette yakalıyoruz: Hakkari, Van, Balkı. Aslında uyuşturucunun çabucak Türkiye’birlikte nerede kullanıldığı, içildiği, yapıldığı değil, bir zamanda Türkiye’ye girişini engel olmak. Sunma balaban sükse tabii rotasını fark etmek. Türkiye’nin, metal sevkiyatında doğudaki bu engeli pekâlâ aynı serencam doğurdu? Rotayı değiştirdi. Uyuşturucunun bizim çevremizde 3 rotası var. Kuzey rotası, yani Rusya’nın üzerinden sabık rota. Aynı rota Balkan rotası dediğimiz bizim üzerimizden gelip Balkanlar’dan giden ayrımsız rota. Ayrımsız da Akdeniz rotası dediğimiz üçüncü benzeri rota var. Örneğin, 2019’de 14-15 ton, 2020 ve 2021’üstelik 20-22 ton beyaz zehir yakaladık. Şu ana büyüklüğünde (2022 yılı) yakaladığımız beyaz zehir miktarı 7-7,5 titrem. Zira rotanın koskocaman bire bir bölümü Akdeniz üzerinden İspanya, İtalya, bambaşka ülkelere gidiyor. Artık eroin yakalamaları sabık yıllardan henüz çok bu yıl bile Akdeniz rotasında olmaya başladı. Ortaya koyduğumuz sıklet, Türkiye içerisindeki yakalanmaların çokluğu, hele tevzi kanallarına ve ‘Baron’ dediğimiz satıcılara oluşturulan gravite, rotayı elan tekessür güneye akıllıcasına aktardı.”

İçişleri Bakanı Soylu, “Bizim bire bir tahminimiz henüz var Ukrayna-Rusya Savaşı’ndaki ihtilat yerini az buçuk daha stabilizasyona alırsa etkili tıpkı rota da oradan olmaya başlayacak. Savaş sonrası orada çarçabuk çok elim tıpkı mızrap rotası hareketlenmesi söz konusu olacak.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’dahi 2020’da uyuşturucuya tevessül yaşının sayı farkı 20,2 iken, 2021’bile bunun 21,2 olduğunu aktaran Aristokrat, esrar kullananların genel profillerine ilişkin verileri paylaştı.

Bildirme İyi Narkotik Polisi Asıl Projesi’yle 1 milyon anneye ulaştıklarını ve yetişek verdiklerini, uyuşturucuyla mücadele için oluşturdukları UYUMA aplikasyonuna 46 bin 668 ihbar geldiğini kaydeden Soylu, başlattıkları Kökünü Kurutma Operasyonları ile başka uyuşturucuyla mücadele operasyonlarına ilişik da hikmet vererek, uyuşturucuyla mücadelede 360 derecelik tıpkı say uyguladıklarını belirtti.

Soylu, iki oğlunu uyuşturucu bağımlılığından kurtaran anneyle buluştu

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, iki oğlunu uyuşturucu bağımlılığından kurtaran ve sonrasında uyuşturucuyla uğraş için Kırıkkale’de toplum örgütü kuran Banu Doğan ve oğlu Ahmet Doğan’la deli dolu yayında tıpkısı araya geldi.

Doğan ve iki oğlunun esrar bağımlılığıyla mücadelesine ait hikayelerini anlatan videonun gösterilmesinin ardından Aristokrat, “Banu Bayan şişman aynı savaşım ortaya koydu. Eroin kullanan çocukların anneleri, aileleri esasen bu meselenin en acıklı çıplaklığıyla şiddetli taraflarıyla karşı karşıyalar. Bazen toplumdan tecrit ediliyorlar. Banu Hatun, Türkiye’de Banu Bayan üzere anneler, büyük tıpkısı savaşım veriyorlar. Evlatlarını yetişmek üzere verdikleri mücadele hem kabadayı hem satı hem birlikte bütün bu metal satıcıları ve dünyadaki uyuşturucu kartellerine karşı sunulan ayrımsız mücadele. Mızrap rehabilitasyonun elbette ki hekim kadar, kullanıp bırakan kişinin annesi aracılığıyla üstelik yapılabileceğinin yer pir örneklerini ortaya koyuyorlar. Minnettarız.” ifadelerini kullandı.

Banu Doğan de uyuşturucuyla savaş amacıyla verdiği destek nedeniyle Nazır Aristokrat’ya teşekkürname ederek, ailelerin esrar üzerine bilinçlendirilmesinin önemini vurguladı.

Soylu, programın sunucusu Alişan Tektaş ile narkotik yetişek tırı Narkotır’ı da mülakat ederek, burada verilen eğitimlere ilişik Uyuşturucu büroda görevli polislerden bilgelik aldı.

Terörle savaş başarısı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Alişan Tektaş’ın şehit Aziz Bülbül ile martir uzman çavuş Ahmet Baş’ın ailelerine yaptığı ziyarete ilişik videoların gösterilmesi ve terörle mücadelede gelinen son noktanın sorulması üstüne, “Esasen tığ terörle mücadelede, dünyanın, yani çevremizdeki müttefikliğe mümasil diye niteleyerek gördüklerimizin terör örgütlerini desteklemelerine rağmen böyle tıpkısı noktaya gelebileceğimizi düşünmüyorduk. Bu Türkiye’nin istikrarından kaynaklanıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Aristokrat, bu başarıda Cumhur Reisi Erdoğan’ın terörle mücadelede önceki dönemde Türkiye’nin yüz yüze kaldığı saldırıları ve ülkeyi kırılgan ayla getiren süreçleri ongun çözümleme etmesinin, etraflı vadeli aynı politikayla Türkiye’nin doğusu ile batısının gelişmişlikte ve kalkınmada birbirine denk kuzuluk getirilmesinin şişman önemi olduğunu belirtti.

Türkiye’nin içre 120’nin altında terörist kaldığını nâkil Soylu, şöyle konuştu:

“Elbette bu yıl haricen 52-53 terörist geldi. Çünkü yıldırı örgütünün hem İran hem Irak eliyle aktarımları var. Temsil bu yıl nakil sıfır yegane hatlardan ayrımsız tanesi Hatay hattıdır. Nereden gelmiş, alarga mevrut, paramotorla gelmiş ama değişik taraflardan söz gelişi Nusaybin’den, Kızıltepe’den, İran eliyle Türkiye’ye o zor koşullarda kâin coğrafyalardan geçmeye çalışıyorlar. Yıldırı örgütlerinin sıkıştığı vilayetler Şırnak, Van, Mardin ve Balkı. 4 modül eksen vilayetine sıkışmış. Ciddiyet olarak bunların şanlı bire bir bölümü 90 kadarı bu 4 vilayette. Ansız kalanı Bitlis, Diyarbakır ve çok az ayrımsız kısmı Siirt. Tunceli’bile, Diyarbakır’da var. Tunceli’dahi üstelik 5 yıldırıcı kaldı.”

Bakan Aristokrat, aynı taraftan talih ortamında yıldırı örgütlerinin sömürme ettiği alanları kalkınma ve gelişmeyle daralttıklarını, ayrımsız taraftan birlikte profesyonelleşme ve teknolojik gelişmeyle savunma sanayisini yüzdelik 20’lerden yüzde 80’lere çıkardıklarını, terörün finansmanını kestiklerini ve topyekun tıpkısı emek gerçekleştirdiklerini anlattı.

Share: