Akarsu Sorunu Hayatiyetli Osmaniyeli Kavrayışsız: “Seçim Yaklaşıyor, Su Yok Görüş dahi Namevcut”

BURHAN DEMİRCİOĞLU

Osmaniye’dahi yıllardır yaz aylarında köylerinde akarsu sıkıntısı zihayat vatandaşlar duruma tepki gösterdi. Binek hayvanları ve tankerle su taşıdıklarını anlatan Yüce Samet Kocamanoğlu, “Seçme yaklaşıyor, akarsu bulunmayan fikir dahi namevcut” dedi. Mehmet Püsküllüoğlu ise, “Bizim 3-5 pare mezarlıklarımızın suyu, akarsu yetmediği üzere akarsu olmadığı için kesildi, çeşmelerimiz kesildi. Köylümüz ağırlık çekmekte” diye konuştu.

Osmaniye’nin Kadirli ilçesine kapalı Koçlu köyünde yıllardır su sıkıntısı çekici vatandaşlar duruma aksülamel gösterdi. Köyde suların teferruatlı müddet kesilip gelmediğini belirten Mehmet Püsküllüoğlu, “Kadirli’nin birçok köyü Karapınar içmece suyundan faydalanmaktadır. Burada 10- 15 dolaşma su geliyor gidiyor. 15 çevrim bulunmayan, 1 dönme var, 10 dönem yok 1 çağ var. Burada su sıkıntısı Koçlu köyünde da çekilmekte. Bununla ilgilendiren geçen aktarılma haklı geldim orada baktım akarsu tahliyeden fazla var, bu bire bir şirkete gitmekte. Bizim 3-5 parça mezarlıklarımızın suyu, akarsu yetmediği için akarsu olmadığı üzere kesildi, çeşmelerimiz kesildi. Köylümüz gravite çekmekte, köyler kalın çekmekte. Şayet bu tahliyede aşkın su var, bu kadar akarsu fazla tahliye olabiliyorsa sebep bizim mezarlıklarımız ve köylüler bundan akarsu sıkıntısı çekmekte? Akarsu fazlaysa münasebet biz akarsu sıkıntısı çekiyoruz?” dedi.

“SU BULUNMAYAN GÖRÜŞ DAHI YOK”

Ulvi Samet Kocamanoğlu ise, “Köyümüzde tığ yıllardan beri su sıkıntısı çekiyoruz. Gerek eşekle gerek beygir ile icap tanker ile su getiriyoruz. Suyumuz ayrımsız 15 gün gidiyor tıpkı 15 çevrim gelmiyor,1 çağ geliyor, 5 gün gelmiyor. Akarsu bulunmayan düşünce da bulunmayan, seçme yaklaşıyor akarsu yok görüş üstelik namevcut” diye niteleyerek konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

Tahliye suyu

Akarsu hayratları

Mehmet Püsküllüoğlu

Büyük Samet Kocamanoğlu

Share: