Ağrılı öğrenciler depremzede dallar için oyuncak üretiyor

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin ardından Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde ortaöğretim öğrencileri, tasarladıkları oyuncakları okulun atölyesinde depremzede çocuklar üzere üretiyor.

Doğubayazıt Şehit Polis Fethi Sekin Mesleki ve Ustalık Anadolu Lisesi Moda Tasarımı ve Bala Gelişimi Bölümü öğrencileri, depremlerden etkilenen füru amacıyla mücahede başlattı.

Bu kapsamda okul idaresi ve öğretmenlerin birlikte desteğiyle tıpkısı müddet evvel kurulan atölyede etkin öğrenciler, depremzede çocuklarla dayanışma açıklamak ve afetin izlerini silmelerine aynı nebze dahi olsa katkıda bulunmak amacıyla oyuncak mesaisi yapıyor.

Yaklaşık 60 öğrencinin kendilerine katışıksız tasarlayıp atölyede ürettiği çaput çağa ve pelüş oyuncaklar, çocuklara dağıtılması için sarsıntı bölgesine gönderilecek.

Doğubayazıt Kaymakamı Kasıt Rençper birlikte sürekli okulu müzakere ederek öğrencilerin çalışmalarına bindi oluyor.

Okul Müdürü Cevat Aras, AA muhabirine, amaçlarının depremzede çocukları sevindirmek olduğunu ve kısa zamanda oyuncakların bölgeye gönderileceğini söyledi.

Moda Dizayn ve Uygulayım Bilimi öğretmeni Gülşen Kayaç dahi projeyi depremler dolayısıyla el eyyam nâkil kıran bölgesindeki dallar için başlattıklarını belirtti.

Bugüne büyüklüğünde 350 oyuncak ürettiklerini ve bu sayıyı 1000’e yükseltmeyi hedeflediklerini ifade eden Kaya, “Depremzede çocuklarımızın bire bir nebze da olsa yaralarını gidermek ve acılarını azaltmak üzere bu çalışmayı yaptık. Amacımız, çocukları sevindirip mutlu etmektir, umarım başarılı oluruz.” dedi.

Yavru Gelişimi ve Eğitimi öğretmeni Elif Şahin üstelik yaraların alay malay sarılacağına inandığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Bizler orada olup elimiz uzanamasa üstelik burada okulumuz, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizin desteğiyle bire bir yola çıktık. Oradaki çocuklarımız üzere burada oyuncak tasarlayıp armağan etmek istiyoruz. Onların kalplerine dokunabilmek, yüzlerinde küçümencik üstelik olsa bire bir gülümsemeye etmen olabilirsek bizim üzere çok büyük tıpkı mutluluk olur. Bizim amacıyla bildirme makro özdek depremzede çocuklarımızın yüzünü güldürmektir. Espressivo onların yanı sıra olmaya çalışıyoruz. İnşallah bugünleri alay malay atlatacağız.”

Öğrencilerden Medine Özer ise çocuklara oyuncak üretmekten mutlu olduklarını ve elan çok sağlamak istediklerini söyledi.

Share: