Ağrı’da mihman edilen depremzede dallar sportif etkinliklerle moral buluyor

Dert’de mihman edilen depremzede ailelerin çocukları, İbrahim Çeçen Üniversitesince açılan sportif kurslara katılarak basketbol ve yüzme öğreniyor.

İbrahim Çeçen Üniversitesi, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerden etkilenen ve kentte misafir edilen depremzede ailelerin çocuklarının devir geçirebilmesi için say başlattı.

Bu kapsamda çocukların tercihi üstüne evvel etapta yüzme, basketbol ve ayak topu kursları açıldı.

Spor Bilimleri Fakültesi ve değişik bölümlerdeki talim görevlilerince Yarı Olimpik Sadık Yüzme Havuzu’nda çocuklara yüzme ve spor salonunda birlikte basketbol öğretiliyor.

Spor Bilimleri Fakültesi Akademisyen Doç. Dr. Baykal Karataş, AA muhabirine, Hataylı olduğunu ve depremlerde yakınlarını kaybettiğini söyledi.

Depremzede çocukların tamamına kurs verdiklerini tamlayan Karataş, “Sarsıntı olduktan ahir bildirme nazik sav ruh bilimsel adına o travmaların halen yaşanmasıdır. Bu travmalardan ırak ağrımak, bire bir nebze olsun çocuklarımızı oradan uzaklaştırıp ayrımlı tıpkısı ortama sokarak onların ruh bilimsel kendisine elan rahat olmalarını sağlayacağını fikren bu çeşit aktiviteleri yaptırmaya bitmeme edeceğiz.” diye konuştu.

Birçok çocuğun ilk kez yüzme ve basketbolu burada öğrendiğini anlatan Karataş, şunları kaydetti:

“Kendilerinin mutlu olabileceği insanlarla karşılaşmaları onlara farklı tıpkısı imtiyaz kattığını düşünüyorum. Ayrımlı ayrımsız ile gelmişsiniz size parçalanmamış imkanlarını açan aynı darülfünun var. Balkı halkı bile bu konuyla ait sıradan haddinden fazla erdemli duyarlılık gösterdi. Kollar çok mutlular çünkü spor yapıyorlar. Ego de depremde tıpkısı yeğenim ve yengemi kaybettim. Bari yeğenlerim bile burada olsa diye düşünmüştüm fakat gelebilenleri burada karşılayıp spor yaptırmaya çalışıyoruz. Ben de depremin 44. saatinde Hatay’a gitmiştim. Bayağı de ayrımsız yıkım ve yok oluştu. Devletimiz salim olsun, milletimiz var olsun. Tığ alay malay aşacağımızı düşünüyorum.”

Hataylı 14 yaşındaki depremzede Cumali Yiğit Nacak ise spor yaparak zaman geçirdiklerini söyledi. Nacak, “Üniversitenin içtimai imkanlarından yararlanıyoruz. Buraya ısındım, sevdim. Elan evvel hayatımda hiç kar görmemiştim. Buraya gelirken yolda durduğumuzda kar gördüm. Ev gördüğümde sıradan sevindim.” dedi.

Ceren Nacak da unuttuğu yüzmeyi burada baştan öğrendiğini aktardı.

Share: