AĞRI DAĞI ‘AĞLIYOR’

‘TÜRKİYE’nin çatısı’ adına nitelendirilen Balkı Dağı’nın zirvesindeki kapela buzulları, sonuç yıllarda deli dolu olan küresel ısınma nedeniyle eriyor. Ağrı Dağı’nın ağladığını söyleyen dağcılar, bu hızlı erimeyle zirveye mümasil yerlerde cümudiye dereler oluştuğunu belirtti.

İran ve Ermenistan sınırında yer kayran Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesi ile Iğdır beyninde mevcut, 5 bin 137 metrelik yüksekliğiyle Türkiye’nin bildirme yüksek dağı olan Dert Dağı’nın buzulla kaplı zirvesi, temas geçen periyot eriyor. Seçkin sene dünyanın dört bir yanından mevrut binlerce dağcı grubu ve turistin ağırlandığı Dert Dağı’ndaki buzulların çabukça erimesi, tırmanış yapanların kamerasına yansıdı. Eriyen buzullar dolayısıyla dağcılar, zirveye çıkmakta zorlandı. Dağdaki buzulların 10,2 kilometrekarelik alana sahip olduğunu söyleyen Aç Alpinist ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Hekim Akademisyen Mustafa Bingöl, buzulların güneyden Ağrı Doğubayazıt’ta Öküz Deresi’ne, kuzeyden ise Iğdır Aralık’ta Cehennem Vadisi’ne büyüklüğünde uzandığını dile getirdi.

‘ZİRVEDEKİ BUZ HIZLI ERİYOR’

Buzulların erimesinin sunma ongun dağcılar tarafından gözlemlendiğini ve bunu Veca Dağı’nın ağlamasına benzettiklerini kaydeden Bingöl, Yıllardır görmediğimiz tıpkı görünüş ile karşılaştık. Dağın tepesindeki buzulların derhâl eridiğini görüyoruz. Balkı Dağı’nda İnönü zirvesinin hızlı hızlı altındayız. Bu yıl havalar haddinden fazla ısıdam geçti. İlk kere İnönü zirvesinden böyle çavlan kabil suyun aktığını görüyorum. 1998 yılından beri Ağrı Dağı’nın zirvesine tırmanıyoruz. İlk yol yüzeyde bu kadar suyun aktığını görüyoruz. Şu anda sabah saat 7 civarları er benzeri saate bu suyu kullanmak haddinden fazla ilginç. Buda zirvedeki buzun haddinden fazla hızlı eridiğini gösteriyor. 5 bin metrede buzullardan inanılmaz aynı akarsu akıyor. Eski yıllarda biz bu sesi buzun zarfında duyuyorduk fakat yüzeyde hakeza benzeri cereyan görmemiştik. 1998 yılında Balkı Dağı’na önceki tırmanışımı yaptım, emniyetsiz nüfuzkâr aynı cümudiye vardı. Yıllar geçtikçe bu cümudiye erimeye başladı. 2022 yılındayız ve ilk kez Dert Dağı’nın zirvesinde rastgele ayrımsız akarsu akıntısını görüyorum diye konuştu.

Bingöl, buzulların bu serian erimesinin korkutucu olduğunu aktararak, eriyen dağın etrafındaki hayat alanlarını ve doğayı dahi çok keder etkilediğini belirtip, Bu acul erimeden periferi ara sıra baskın bile olabiliyor. Maatteessüf vakit kaybetmeden buzullar değil dünyamızı hızlı benzeri şekilde kaybediyoruz. Benzeri zaman evvel umum ele verip, bu kaybın önüne geçmeliyiz yoksa yaşayacağımız eksantrik bire bir dünya namevcut dedi.Share: