Agesa Emeklilik balaban hayalet kırıklığı yarattı

FINANSGUNDEM.COM

Seçkin yıl ağır ezgi kendisine sendikacılık dağıttığı amacıyla yatırımcıların irade ettiği Agesa Hayat Tekaütlük bu yıl beklentilerin bilakis kar payı dağıtmayacağını açıkladı. Bu karar sonrası borsada paylar yüzde 5 oranında düşerek 21.70 lira oldu. Anif düşüş nedeniyle bizatihi yerine çevrim stoper uygulaması hayata geçirildi.

Umum Müdür Fırat Kuruca’nın açıklamalarının da yer aldığı “Ageas 2021 yılı sonuçlarıyla ayırt yarattı” antetli matbuat bülteninden bilahare yapılan kar payı açıklaması yatırımcılar cephesinde balaban sangılık yarattı!

Yüzdelik 40’ı Sabancı Holding’e yüzde 40’ı Ageas Insurance International NV’ye yüzde 20’si üstelik halka çıplak olan Agesa Hanay Emeklilik’ten yapılan açıklamada, aceleci büyüme stratejisi, ince vadeli envestisman ve finansman politikası ve özkaynakların güçlendirilmesi için bu kararın alındığı belirtildi.

Iştirak 2021 yılında karını yüzdelik 43 oranında artırarak 448 milyon liraya çıkardı. Sigorta şirketinin bir zamanlar uyumlu temettü ödeme geleneği olması dolayısıyla nasip üzere damarlı adına değerlendirildi.

beraber Aviva şirketteki yüzde 40 oranındaki payını 2021 yılı Mayıs ayında Ageas’a devretmişti.

Agesa Hanay ve Emeklilik’deri açıklama

Haberimiz konusunda Agesa Hayat ve Tekaütlük’deri gönderilen ‘kardan nasip kararı’yla ait açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Sabancı Ana Ortaklık ve 200 almanak Avrupa’nın zinde sigorta gruplarından Ageas iştiraki olan AgeSA namına, 2021 yılında kalburüstü tıpkısı neşelilik yılı geçirilmiş ve şirketimizin kesin çağ aile bire bir eski yıla bakarak %54 artmıştır. 2021 yılı faaliyetleri sonucu 448.324.248 TL net çağ kârımız oluşmuştur.

Bilindiği için soylu erki anlamda belirsizliklerin yaşandığı bu dönemde, şirket mali yapısının güçlendirilmesinin, ortaklarımızın ince vadeli menfaatlerine henüz makul ve henüz ihtiyatlı tıpkı yaklaşım olduğu değerlendirilmiştir. AgeSA adına amacımız; hem yatırımcılarımız, hem müşterilerimizle olan ayrıntılı soluklu beraberliğimiz doğrultusunda, şirketimizin nema stratejisi, mufassal vadeli envestisman ve mevcut kazançlı konjonktürün yarattığı belirsizliklere cebin halis kaynaklarımızın ruhlu tutulmasıdır. Bambaşka tıpkı uzanım bahis konusu değildir.

Bu çerçevede, yasal yükümlülükler düşüldükten sonraları artan kesin dağıtılabilir zaman kârının tamamının şeriklik bünyesinde bırakılarak dağıtılmaması ve alışılmadık sakınım namına ayrılması hususunun Bayağı Genel Kurulumuza öneri edilme kararı alınmıştır.”

Albaraka’nın karında rekor düşüş

Eti bölüt arzını başarıyla tamamladı

Share: