Afyonkarahisar’da gelen depremzedeler çalışkan hareket gücü piyasasına katılacak

Afyonkarahisar’da depremzedelerin istihdama katılmasını yönelik faaliyet başlatıldı. Çalışmada önce etapta etkin hareket gücünde saha alacak depremzedeler arasındaki nitelikli personeller belirlenecek.

Ilbay Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı’nın talimatıyla 6 Küçük Ay depremlerinden etkilenerek Afyonkarahisar’a gelen depremzede vatandaşlarımızın istihdam edilmesine yönelik icraat başlatıldı. İŞKUR tarafından ölçülü çalışmada şehrimizdeki misafirlerin meslekleri, eğitimleri, gelişim deneyimlerini ve SGK kayıtlarını kapsayan bir selen tabanı oluşturularak kendilerine makul işlerde istihdam edilmelerine yönelik adımlar atıldı. Bu çerçevede Afyonkarahisar Düzentileme ve İş Kurumu Müdürlüğü eliyle kentteki işverenler ile görüşmeler yapılarak hareket potansiyelleri ile ait değerlendirmeler yapıldı.

“Taleplerin yüzdelik onluk kısmında istihdam sağladık”

Süreci titizlikle yürüttüklerini anlatım fail Emek v İş Kurumu İl Müdürü Ahmet Karakaya şunları söyledi:

“Depremden etkilenerek şehrimizde konuk ettiğimiz vatandaşlarımıza iş imkanı sağlanmasıyla ilgilendiren namına Sayın Valimizin verdiği talimatlar doğrultusunda hızlıca çalışmaya başladık. Öncelikle şehrimizde istihdam edilebilecek ve işgücü noktasında yardım sunan depremzedeleri belirledik. Bunların süresince şehrimizde temelli iş ihtiyacı olanları tespit ederek ivedilikle üçkâğıt işlemlerini başlattık. Şu anne kadar sabık benzeri mahiye sürede ise mevrut taleplerin yüzdelik onluk kısmında istihdam sağladık. Bunun dışında herhangi bir hisse senedi tecrübesi olmayan gençlerimize de mülakat ve cv hazırlama teknikleri üzerine terbiye verdik.”

“Bu ülkü yalnızca bölgenin sorunu değil”

Felaketten etkilenen vatandaşlarımızın himmet hayatlarındaki zararlarını minimal düzeye indirmeye çalıştıklarını tabir fail Vali Yiğitbaşı, yürüttükleri çalışmalarla ait yerine, “”Malumunuz mevki yerine iri bire bir ateş yaşadık. Bildiğiniz gibi ülkemizin birçok durumunda depremden etkilenen vatandaşlarımızı mihman ediyoruz. Bölgedeki birçok insanın evi yıkıldı, ekmek teknesi dağıldı ve emek hayatı bir anda sekteye uğradı. Bu kırılma bölgenin sınırlarını aşarak, kamu ülkenin tutum ve himmet hayatını etkiledi. Dolayısıyla bu ülkü yalnızca bölgenin sorunu değil mecmu kavim adına üstesinden gelmemiz gereken tıpkısı sorundur. Tığ da Afyonkarahisar olarak ister İş-Düzey İl Müdürlüğümüz, STK’larımız ve iş dünyası ile koordineli aynı şekilde bu süreci yürütmeye himmet ediyoruz. İnşallah en kısa zamanda şehrimizde yaşam bina etmek talip parçalanmamış vatandaşlarımızın istihdam taleplerini değerlendirip sonuçlandırma üzerine elimizden geleni yapacağız” dedi. – AFYONKARAHİSAR

Share: