Aforizma: Sigorta mevzuatı yetersiz, güncellenmeli

Sigorta sektöründeki dijitalleşmeye ve dönüşüme ilgi çekici sektörün evliya isimlerinden Ramazan Kelamıkibar, mevcut mevzuatın daha çok ihtiyaçlara yanıt vermediğini belirterek, “Bu mevzuat ve konulan kavait el kitabı şartlarda, defterlere yazılarak kurgulandı. Amma dünya değişti, artık kimesne poliçe almaya gitmiyor, telefonda işini hallediyor ve değme özdek sayısal” dedi.

Ramazan Aforizm, Türk sigorta sektörünün heybetli figürlerinden birisi. Özlük deyimiyle emekli olmayı becerememiş ve halen etkili ayrımsız şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Sektörde ulusal ve uluslararası bir nice şirkette umum müdürlük karışma ense dozaj idarecilik işleyen, 5 yıl Türkiye Sigorta Birliği’nde (TSB) riyaset görevini üstlenen, üniversitelerde tafsilatlı yıllar sigortacılık dersleri veren Aforizm, zaman itibariyle ÖzserNeo Reasürans Brokerliği umumi müdürlüğünü sürdürüyor. Mavera yandan İstanbul’a yakın olduğu üzere Tekirdağ’bile kurmuş olduğu çiftliğinde ‘hafta sonu çiftçiliği’ yapıyor. Dünya’dan Selçuk Altun’a konuşan Ramazan Özdeyiş, sigorta sektöründe dijitalleşmeyi ve yeni ürünleri Dijipol’den bahsetti. yüz yüze mir modelinin günümüz dünyasında bundan sonra sonuç bulmaya başladığını belirten Ülger, yıpranmamış kuşakla gelişigüzel dijitalleşmenin yordam kazandığını, sigorta sektöründe iş yapış modellerinin değiştiğini söyledi. Fakat, bulunan sigorta mevzuatının geride kaldığını dile getiren Aforizma, “Zira bu, mevzuat manuel şartlarda yazıldı ve kavait bu şartlara bakarak kondu. Bir Zamanlar defterlere yazılarak kurgulanan sistemin zaman sektörün önünü kapatıyor” diyerek konuştu.

Mevzuat, tezyifkâr ve orta dağıtım kanallarını zorluyor

amma velakin bazı adımlar atıldığını kaydeden Vecize, “Açıktan dünyalık-hizmet satışları ve dijital satışla ilgili mevzuatlar yayımlanmaya başladı” dedi.

Mevzuatın tevzi kanalları konusunda birlikte oldukça mahdut ve zorlayıcı olduğunu dile getiren Ramazan Vecize, şöyle bitmeme etti: “Ihtimal çok kökten bir rapor ama, bana bakarak mevzuat banal – ölçülü kamet tevzi kanallarının yaşamasına dava çıkarıyor. Biz diyoruz kim; benzeri kısım kurmadan acente olamazsın. Şu kadar kemiksiz aksiyon yapacaksın, şuraya araç olacaksın vs. benzeri güruh muamele ve gider. Şirket kurduysan müdür atayacaksın, beceri personel işe alacaksın yahut sen teknik personel olacaksın… Bunun için acentenin hangi kadar hisse senedi yapması geçişsiz kim yaptığı masrafı çıkarsın. Bu yüzden bu mevzuat bulunan haliyle sınırlı diyorum. Ben, hep dağıtım kanallarında, dağıtıcılığın her kademesinde fariza aldım. İşim gereği büyük resme bakabiliyorum. Teknolojiye ve Avrupa uygulamalarına baktım. Online satış sistemlerinin sunma dolgunca uygulandığı ülkelerden biri İngiltere. Benzer alınabilir.”

30 şirketin teklifini tek platformdan sunuyoruz

ÖzserNeo Ikili Sigorta Brokerliği’nin yıpranmamış yatırımı Dijipol hakkında da açıklamalarda mevcut Umum Müdür Ramazan Özdeyiş, “Çıktı acun değişti ve ahzüita alışkanlıklarımız dijitale kayıyor. Sigorta sektörünün üstelik bu dünyanın gerisinde kalma şansı bulunmayan. Online’de aldığınız dünyalık ve hizmetin içeriğini biliyorsanız, ölçebiliyorsanız, satın aldığımız yerin güvenirliği ile ilişkin aynı kanaatiniz varsa tek korkmuyorsunuz. Djipol üstelik bu düşünceden yola çıkılarak kurulan benzeri sigorta alışveriş yeri. Biz bu zümre yatırımları yapmazsak, bu organizasyonları ellerimizle ölüme terk ederiz. Eninde sonunda ferdî müşteriler buraya akla yatkın kayacak” dedi.

30 sigorta şirketi ile çalıştıkları bilgisini veren ve Dijipol’dahi 30 şirketin tekliflerini tek tıpkısı platformdan kullanıcının önüne çıkardıklarının altını çizden Aforizma, “Bu alanda korkulu rakiplerimiz var. Daha fazla rakibimizin olması geçişsiz. Çünkü bu alanda güvenirlilik çokça kebir. Aktör sayısının artmasıyla birlikte, bu hisse senedi düzgün yapılıyor algısı yerleşirse tıpkısı iklim oluşur. O anlamda bu pazarın büyüyeceğini dahi düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Öte yandan, 355 şahsiyet istihdam yarattıkları bilgisini veren Vecize, Türkiye genelinde 170 tescilli şubeleri bulunduğunu, bu ofis sayısını yıl böylece nette 200’e çıkarmak istediklerini bildirdi.

Sigortacılıkta parasal sınırların artırılmasına ilişik deklerasyon

 

Sigortacıdan 9 milyonluk vurgun!

 

İşverenlere 6.1 milyon liralık sigorta prim desteği

 

Share: