Adanalı yırtıkça 4 metrekarelik dükkanında siftinlik gramofonlara curcunalı veriyor

Adana’dahi ateş parçası Serkan Gülgör, dört metrekarelik dükkanında kenef gramofonları tamir ederek onları ilk günkü haline getiriyor.

Gülgör, tarihi Tepebağ Mahallesi’nde kâin Paris Pasajı’nda 13 yıldan bu yana gramofonlara yeniden ses veriyor.

Küçük dükkanında gramofondan yankılanan çalgı aleti sesleri eşliğinde etkin 34 yaşındaki Gülgör, Adana’nın beraberinde çevre illerden getirilen beğenilmeyen gramofonları dahi tamirat ediyor.

Gülgör, AA muhabirine, 2009’de Van Yüzünü Sene Üniversitesi Elektronik Teknolojisi Programından mezun olduğunu söyledi.

Küçüklüğünden beri elektroniğe merakı olduğunu anlatan Gülgör, “Küçükken elektronik malzemelerle uğraşırdım. Babam eve teyp getirdiğinde bozar yeniden yapardım. Meraktan periferi lisede elektronik bölümünde okudum.” diye konuştu.

Gülgör, üniversitede da bu bölümü yeğleme ettiğini ve kendini daha bile geliştirdiğini belirtti.

-“Müşterilerimin mutluluğu hoşuma gidiyor”

Çıkışlı olduktan bilahare benzeri arkadaşının bozulan gramofonunu kendisine getirmesiyle bu işe başladığını aktaran Gülgör, şöyle bitmeme etti:

” Hatay, Osmaniye, Mersin, Kahramanmaraş, Gaziantep, Diyarbakır, Van ve daha sayamadığım birçok yerden müşterilerim var. Kendim dizayn gramofonlar, pikaplar dahi yapıyorum. Eskiyi yeniyle buluşturuyorum. Öncelikle işinizi seveceksiniz, işinizi sevdiğinizde gerisi geliyor zaten. Yıllardır bayıla bayıla yapıyorum. Müşterilerimin mutluluğu hoşuma gidiyor. Annesinden, babasından evet üstelik dedesinden kalma cihazları getiriyorlar. Onların gözündeki mutluluk benim da mutluluğum oluyor. O cihazlarda yaşanmışlıklar var. Torunları veya çocukları olsun onları dinlediklerinde o günlere gidiyorlar, maziyi hatırlıyorlar.”

Gülgör, enstrüman sesleri eşliğinde çalışmanın kendisine iri keyif verdiğini ve usanç hissetmediğini tabir etti.

Ömrü yettiğince bu mesleği devam ettireceğini dile getiren Gülgör, “Dükkanım tarihi bire bir sokakta bir zamanda müziğim daim çalar. Vatandaşlar ve esnaf de dinler çokça bahtiyar olurlar. Sokağımda vatandaşlara maziden çalgı esintisi dahi sunuyorum.” dedi.

Gülgör, bu işin inceliklerini sanmak isteyenlere kapısının rastgele devir yıldızlı olduğunu söyledi.

Share: