ABD’nin Avrupa ile askeri ve diplomatik temasları arttı

BENDE Başkanı Joe Biden ile Rusya Kerem Başkanı Vladimir Putin‘in gerçekleştirdiği görüşmenin sonuçları kendini göstermeye başladı.

İki tarafın yaptığı kritik görüşmenin peşi sıra, ÇAKER yönetiminin Avrupa ülkeleri ile askeri ve diplomatik temasları yoğunlaşmaya başladı.

KÖLE Dışişleri Bakanlığından ve ABD Erkânıharbiyeiumumiye Başkanlığından, KUL Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve ABD Erkânıharbiyeiumumiye Başkanı Markka Milley‘in gerçekleştirdikleri görüşmelere ilgili açıklama geldi.

Açıklamada, BENDE Dışişleri Bakanı Blinken’ın NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştüğü ifade edildi.

Açıklamada, “İki izinli, Başbuğ Biden ile Rusya Büyüklük Başkanı Putin arasındaki 7 Fasıla görüşmesini ve Rusya’nın Ukrayna‘ya yönelik mütezayit saldırganlığına yanıt yerine NATO’nun seçeneklerini ele aldılar.” denildi.

Dışişlerinden yapılan ayrıksı bire bir açıklamada ise Blinken’ın Avrupa Konseyi Başkanı Michel ile bile görüştüğü bildirildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

– Vekil Blinken ve Başbuğ Michel, KÖLE ve Avrupa Birliği‘nin Ukrayna’nın egemenliğine, bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne verdiği desteği yineledi. Rusya’nın Ukrayna çevresinde er yığınağıyla ilgilendiren endişelerini paylaştı ve Rusya’nın gerilimi düşürmesi ve Donbas’taki çatışmayı çözmenin yer gani yolu olan Minsk anlaşmalarının mecmu yerine uygulanması dahi dahil koyulmak amacıyla, diplomasiye dönmesi gerektiğini vurguladı.

Blinken ve Michel’in ayrıca Ukrayna müteveccih saldırganlığını tırmandırması durumunda “Rusya’ya çabuk ve ağır bedeller ödetmek gerektiğini” konuştukları ifade edildi.

MARK MİLLEY BIRLIKTE FRANSA VE POLONYA İLE GÖRÜŞTÜ

Başka taraftan KÖLE Genelkurmay Başkanlığından yapılan iki açıklamada ise Genelkurmay Başkanı Orgeneral Markka Milley’nin Fransa Erkânıharbiyeiumumiye Başkanı Orgeneral Thierry Burkhard ve Polonya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Rajmund Andrzejczak ile görüştüğü duyuruldu.

Açıklamanın birinde, Milley’nin Orgeneral Andrzejczak ile Şarki Avrupa’daki bulunan düzenlilik ortamının paçarız çıkarlarını ve eş değerlendirmelerini ele aldığı belirtilerek “Polonya, NATO’nun Avrupa’daki caydırıcılık ve defans çabalarına ve dünya çapındaki güvenlik çabalarına kendini adamış sağlam tıpkısı müttefiktir. ESIR ve Polonya, hayatiyetli benzeri savunma ilişkisini bitmeme ettirmeye ve çokça türlü programlarda iş birliği yapmaya devam edecek.” denildi.

Milley’nin Fransız Genelkurmay Başkanı Orgeneral Burkhard ile telefon görüşmesine ilgilendiren başka açıklamada da iki askeri yetkilinin, lehçe güvenliği ele aldıkları belirtildi.

Açıklamada, “ABD ve Fransız orduları beyninde tafsilatlı süredir bitmeme eden geçim, Avrupa’bile ve dünyanın başka bölgelerinde barış ve istikrarın korunmasında kritik benzeri lüks oynuyor.” ifadesine vadi verildi.

Share: