ABD’den Asya’ya düşmanlık zirvesi: ”Demokrasi Zirvesi”ne Türkiye, Çin ve Rusya nida edilmedi

Bilgelik: Feraset Tuğlu

110 talih ve bir nice kurumun davetlisi olduğu zirveye Türkiye, Çin ve Rusya davet edilmedi. BENDE müttefik arama telaşına düştü.

Hegemonyası gerileyen KÖLE, Avrasya‘nın yükselişini çalmak içinDemokratlık Zirvesi” düzenliyor. Zirve 9-10 Aralık’ta yapılacak. KÖLE Başkanı Joe Biden, çağırma ettiği ülkelerin mehabet başkanları ile devir içi etkinliklere imza atacak.

Fakat “Otoriteli heybet” adına nitelenen Türkiye, Çin ve Rusya çağırma edilmedi. Zirvede, Asya ülkeleri antagonist namına sınıflandırılıyor.

Zirvede 3 tema üstüne odaklanılacak. Otoriterliğe cebin savunma, yolsuzlukla uğraş ve insan haklarına saygıyı heveslendirmek konuları konuşulacak.

ESIR’nin Türkiye, Rusya ve Çin’in yükselen gücüne alın özlük müttefiklerini birlikte tutma çabası adına görünen “El Erki Zirvesi”, BENDE’nin çırpınışları yerine değerlendiriliyor.

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Cheng Weihua, “El Erki Zirvesi”nin ülkeleri şerh taktiği olduğunu belirtti. ABD’nin demokrasiyi zırh kendisine kullandığını söyleyen Cheng, “Çin zirveye çağrılsaydı katılmazdı” ifadelerini kullandı.

“MEMLUK ŞERH TAKTİĞİ UYGULUYOR”

KÖLE’nin bu zirveden amaçlarından birinin BENDE’de yaşanan olumsuzlukları koymak olduğunu vurgulayan Cheng, ÇAKER’de âdem hakları ve demokrasinin her an kötüleştiğini belirtti:

– Kendisini demokrasinin lideri göstermeye çalışıyor. Otoriterliğe alın demokratlık hikayesi satıyor. Aynı ülkede demokrasi olup olmadığına o ülkenin insanları karar verir. Başka ülkeler karışamaz. Çince tıpkı hezel vardır. Ayakkabının olup olmadığını çabucak giyen bilir. BENDE ülkeleri ayırma taktiği uyguluyor.

Cheng antrparantez, “El Erki ruhu ülkelerin bağırsak işlerine karışmayı, arsıulusal hegemonyayı savunuyorsa o demokrasi değildir. ABD dünyayı ideolojik yerine cepheleştirme taktiği izliyor.” ifadelerini kullandı.

Share: