8. Arsıulusal Sağlıkta Başarım ve Kalite Kongresi Antalya’da başladı

Esenlik Nazır Yardımcısı Prof. Dr. Sabahattin Aydın, Türkiye’nin sağlıkta 20 yılda kaydettiği başarının geleceğe daha da dinç bire bir şekilde taşınması gerektiğini söyledi.

Aydın, Keyif Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü aracılığıyla Belek Turizm Merkezi’ndeki tıpkı otelde düzenlenen 8. Arsıulusal Sağlıkta Başarım ve Nitelik Kongresi’nde yaptığı konuşmada, sağlıkta nitelik yolculuğunun 20 yıllık tıpkısı serüvene cemaat olduğunu tabir etti.

Sağlıkta tahavvül programının 8 temel başlığından birini kalitede akreditasyonun oluşturduğunu anlatan Münevver, vekillik bünyesinde kalite koordinasyonuyla başlayan sürecin bugün kat oluşumuyla kurumsal benzeri çatı kazandığını belirtti.

Faaliyetlerde evvel öğrenme, uluslararası kuruluşları tanıma, onlarla iletişim kurma üzere emekleme dönemini gerçekleştirdiklerini belirten Görgülü, sonraları üstelik bakım kalite standartlarının geliştirilmesi, keyif kuruluşlarının performans ölçümleri, akreditasyon sisteminin kurulması aşamalarını hayata geçirdiklerini bildirdi.

Bu sürecin 20 yılda gerçekleştiğine işaret fail Vazıh, “Bu süreyi küçümsemeyin. 20 yıl geçmiş doğan birçok gencimiz askerden terhis oldu. 20 sene önceki bebeklerimizin heybetli bire bir kısmı üniversiteden çıkışlı olup hayata atıldı. Bu müddet mefret ve değerlendirilmesi gereken bir süre. Bu süreci hangi büyüklüğünde değerlendirebildiğimiz, hangi büyüklüğünde mübarek geçirdiğimiz konusunu dikkatle incelememiz gerekiyor.” diye niteleyerek konuştu.

Kalitede devamlılığın kocaman olduğunu vurgulayan Aydınlık, değme aktarılma herhangi bir adımda daha iyinin başarılması gerektiğini belirtti. 20 yıllık çalışmaların muhasebesi yapılarak geleceğe bakılması gerektiğini dile getiren Entelektüel, “İçinde bulunduğumuz günleri, görev yaptığımız müesseselerdeki imkanlarımızı ve potansiyelimizi mebzul değerlendirerek, geçmişteki tecrübelerimizi üstelik alarak geleceğe eskimemiş benzeri korkulu taşımanın kararlılığı süresince olalım.” dedi.

“Türkiye, sağlıkta denk gösterilen talih haline geldi”

Afiyet Bakanlığı Esenlik Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Uğurlu, küresel müstevli döneminde 1,5 milyon sağlık çalışanı ile mutluluk yerine şanlı bire bir sükse hikayesi sergilediklerini söyledi.

Dünyada sunu ümranlı ülkelerinde de yaşanan şifahane koridorlarındaki görüntülerin Türkiye’de yaşanmadığını anlatan Tekin, ülkenin beherglas köşesindeki vatandaşa hakkaniyetli ve fiyat kendisine afiyet hizmeti verildiğini anlatım etti.

Kalite çalışmalarını de çok önemsediklerini vurgulayan Uğurlu, “Dünyada nitelik çalışmaları 1900’lü yılların başında başlamış ancak 1990’lı yıllarda hızlanarak bitmeme etmiş. Sağlıkta inkılap projesi ülkemizin bugünkü keyif alanında mevrut olduğu noktanın başlangıcı. Türkiye zaman dünyada emsal gösterilen esenlik bakım sunucularından birisi haline geldi.” ifadelerini kullandı.

Esenlik Bakanı Fahrettin Koca de kongreye gönderdiği videoteyp kaydıyla esenlik çalışanlara başarılar diledi.

Yaklaşık 2 bin 500 esenlik çalışanının katıldığı ve sağlıkta kalitenin ele alınacağı kurultay, 17 Aralık’ta sona erecek.

Share: