7.7 Büyüklüğündeki Zelzele 10 İli Vurdu.

ahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Adıyaman’de binaları çöken Fırat Sitesi’nde çökme altında mütezayit vatandaşlar, kurtarılmayı bekliyor. Vatandaşlar ise zat imkanlarıyla yakınlarını enkazdan kurtarmaya çalışıyor. Aynı vatandaş, “Şu anda durumun ne olduğunu görüyorsunuz filhakika. Vatandaşın ne halde olduğunu üstelik görüyorsunuz. Teknik öge olmadığı için kavim engelleme edemiyor. Yani belki ayrımsız 10 kiloluk malzemeyi kaldırıyorsun ama diğerini kaldıramıyorsun. Kepçeler mevrut halat bulunmayan. Cesetler görünüyor, sesler geliyor ama tığ gidip benzeri müdahale yapamıyoruz” dedi.

Kahramanmaraş depreminin peşi sıra Adıyaman Cumhuriyet mahallesinde çöken 3 bloktan oluşan ve 100’ün üzerinde dairesi bulunan Fırat sitesindeki enkazın altında kalanlar iki gündür kurtarılmayı bekliyor. Beş Altı yakınlarını özlük imkanlarıyla kurtaran vatandaşlar, maharet kol olmadan devam edilemeyeceğini belirtiyor.

“BURADA IZZET BULUNMAYAN”

Adıyaman’ın merkeze ilişkin bakir İŞKUR binası karşısında Cumhuriyet Altını Mahallesi Fırat evleri sitesinde vatandaşlar yakınlarının kurtarılmasını bekliyor. Yeğenlerinin göçük altında kaldığını tamlayan tıpkısı vatandaş, “Anlatmaya gerek yok yeğenlerim içeride. Burada 3 tane kent vardı. Yeğenlerim var, onlarca canlı insan var amma aynı Allah’ın kulu müzaheret üzere yok. Sanki sarsıntı Adıyaman’da, Urfa’üstelik kabak… Adıyaman’ın bilcümle evleri yerle tıpkısı ergin. Yardım namevcut, destek bulunmayan henüz üstelik kötüsü Türkiye’nin haberi namevcut. Kişi imkanlarımızla kurtarıyoruz, devlet yok burada. Buraya çok acul ayrımsız şekilde müzaheret istiyoruz” dedi.

Başka tıpkısı yurttaş ise, “Bura eskimemiş İŞ-DÜZEM binasının karşısı şu zaman. Kepçeler çalışıyor ancak AFAD ekibi olmadığı için tığ müdahale edemiyoruz, ustalık personel gerekiyor. Kendi çabalarımızla tıpkı şeyler yapmaya çalışıyoruz fakat bu olmuyor. Kepçe operatörlerimiz ustalık takım olmadan müdahale edemiyorlar. Bu konuda bize apotr olsunlar lütfen” diye niteleyerek konuştu.

“SESLER GELİYOR AMMA ENGELLEME EDEMİYORUZ”

Ailelerinden 2 gündür bilgi alamadıklarını tamlayan vatandaş, “Hiçbir husus yapmadan bekliyoruz. Aileler kalbi kırık, bir özdek yapılmasını bekliyoruz devletten” derken tıpkı apayrı yurttaş, “Şu anda durumun hangi olduğunu görüyorsunuz doğrusu. Vatandaşın hangi halde olduğunu bile görüyorsunuz. Ustalık eleman olmadığı üzere ulus müdahale edemiyor. Yani ihtimal ayrımsız 10 kiloluk malzemeyi kaldırıyorsun ama diğerini kaldıramıyorsun. Kepçeler gelmiş halat namevcut. Cesetler görünüyor, sesler geliyor ama tığ gidip benzeri engelleme yapamıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Share: