69 yaşında okuma barı öğrendi, 72’sinde türkü kitabı çıkardı

Kırıkkale’birlikte 3 sene geçmiş çocukluk hayalini gerçekleştirip kıraat yemeni öğrenen 72 yaşındaki Münüre Taşoğlu, türkü kitabı çıkardı.

Küçüklüğünden bu yana kıraat yemeni isteği içinde düğüm kalan Taşoğlu, 3 yıl ilk El Eğitimi Merkezince açılan kursa katıldı.

Güdük sürede okuma yazmayı öğrendikten sonraları koşma kitabı çıkaran Taşoğlu, ikinci kitabı için da çalışmalarını sürdürüyor.

Münüre Taşoğlu, AA muhabirine, okuma yazmaya hevesi olduğunu ancak buna imkan bulamadığını söyledi.

Küçüklüğünde okula gideceği sene annesini kaybettiğini anlatan Taşoğlu, şöyle konuştu:

“Benden siftinlik 2 kardeşim vardı, onlara benzemek zorundaydım. Onların meslek yaşı gelince ellerinden tuttum, ben da okula gittim fakat hoca ‘Sınıftan çık.’ dedi. ‘Ne çıkıyorum hocam?’ dedim. ‘Önce baban gelip kaydını yaptıracak sonraları geleceksin.’ dedi. Ayrımsız babama koştum, bire bir okula koştum, ne babam geldi okula kaydımı yaptırdı ne birlikte sarıklı sınıfa aldı. Kardeşlerim okuldan çıksın alıp eve gideyim diyerek okulun bahçesinde uyurdum.”

Taşoğlu, o zamandan beri okuma yazma hasretiyle yaşadığını, daha sonradan evlenip 4 çocuğunun olduğunu dile getirdi.

“Kıraat barı bilmemenin zorluklarını anlatamam”

Çocuklardan aynı soy namına okazyon gelmediğini belirten Taşoğlu, şöyle devam etti:

“Çocuklarımın yuvalarını kurduktan sonraları ‘Bana koridor geldi.’ dedim. Umum Eğitim Merkezi Müdürlüğün açtığı kursa geldim. Tanrı bin sefer razı olsun Esra hocamdan, haddinden fazla koruyucu oldu ve kıraat yazmayı öğrendim. Okuma yemeni bilmemenin zorluklarını anlatamam. Tıpkısı dolmuşa dahi yanılmak istediğinde 2 harfini okuyana büyüklüğünde dolmuş geçiyor. Bilahare ayrıksı dolmuşu durduruyorum, ‘Abla okuma sekreter bulunmayan mu, binmeyecektin neden durdurdun?’ diyor. Hastaneye gidiyorsun, orada ismin yazıyor bilemiyorsun. Markete gidiyorsun fiyatları bilemiyorsun. Eve faturalar geliyor okuyamıyorsun.”

Taşoğlu, “Okuma yazma haberi olmak haddinden fazla güzel benzeri ruh. İnanır mısınız, kursa gelirken 7 yaşındaki yavru kabilinden koşa koşa geldim. Anne ve babalara sesleniyorum, hangi peki çocuklarını okutsunlar. Tek bilenle bilmeyen benzeri olur mu? Tümce okusun yavan kalmasın. Ben 4 çocuğumu da okuttum, herhangi bir biri iş kadını oldu. Kızım birlikte iş adamı oldu. 4 çocuğumla dahi çekicilik duyuyorum.” dedi.

2 mektup henüz çıkarmaya hazırlanıyor

Kıraat yazmayı öğrendikten sonraları bile “Duygu Yazısı” isimli koşma kitabını çıkardığını anlatan Taşoğlu, şunları kaydetti:

“Yazdığım şiirler hep kalbimden geliyordu. Tıpkısı başkasının kitabını okuyup etkilenmedim. Bire Bir dahi hayatımı yazdığım kitabım çıkacak. Elan sonradan üstelik askerlere, şehitlere yazdığım tıpkısı kitabım daha çıkma. Cenabıhak kader ederse 3 kitabım isabet olacak. Bu yazdığım şiirlerim önceleri da vardı amma kıraat yemeni bilmediğim üzere yandaki çocuklarına yazdırıyordum. Ihtimal önceleri okuma yazmam olsaydı iyi kötü bir yazar, âşık olabilirdim. Münasebet olmasın ama okuyamadım. Buna birlerce şükürler olsun.”

Halk Yetişek Merkezi öğretmeni Emine Esra Topçu bile “Kursta çokça başarılıydı, istekliydi. Güdük sürede bir numara ve ikinci merhale belgesi ile ilkokul diplomasını alarak çıkışlı oldu. Sonradan üstelik ortaokula kayıt yaptırdı.” ifadelerini kullandı.Share: