6 ildeki ara sıra yerlere ilgilendiren “sit alanı” ve “korunması lüzumlu gayrimenkul firez varlığı” kararları

Kültür ve Turizm Bakanlığının, altı ildeki ara sıra yerlerin “sit alanı” yahut “korunması mukteza taşınmaz kültür varlığı” yerine tescillenmesine ait kararları Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yayımlanan Van Kültür Varlıklarını Dulda Mıntıka Müesses, Diyarbakır ve İstanbul 4 Numaralı Hars Varlıklarını Himaye Mıntıka Oturmuş ile Gelibolu Tarihi Alanı Firez ve Gusto Varlıklarını Himaye Komisyonu kararlarına bakarak, Bitlis’in Ahlat ilçesindeki Güzelsu Köyü mağarası ve yerleşim alanı ile Siirt’in Kurtalan ilçesi Konakpınar köyündeki Musa Deresi Mağara Yerleşimi 1. derece kazı bilimsel sit alanı olarak tescillendi.

Elazığ’ın Baskil ilçesi Bozoğlak köyünün Karakaçan Deresi mevkisindeki “Kelke Kaya Oyma Sarnıcı 1” ve “Kelke Kayaç Oyma Sarnıcı 2”, korunması gerekli emlak firez varlığı yerine zar edildi.

Conkbayırı’ndaki tarihi sit alanı, 1. ve 3. paye kazı bilimsel sit alanı oldu

İstanbul’un Fatih ilçesindeki 2351 ada, 8 ve 7 parsellerde kayran kayran ve hususi mülkiyete ilişik taşınmazlar, korunması muktezi taşınmaz hars varlığı ilan edildi.

Çanakkale’nin Eceabat ilçesi Büyükanafarta köyü Conkbayırı mevkisindeki tarihi sit alanı dahi 1. ve 3. adım arkeolojik sit alanı namına tescillendi.

Share: