4 bin 720 evcil hayvan vasıta altına alındı

Bolu ve Karabük’te evcil hayvanların anahtar altına alınması ve kimliklendirilmesi kapsamında mikroçip yakışmamış işlemi devam ediyor.

Ekincilik ve Orman Bakanlığının, “Pisik, Kapik ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Araç Altına Alınmasına Dayalı Talimatname” kapsamında başlattığı aplikasyon doğrultusunda kaymakamlık tarım ve orman müdürlüklerine yerel hayvanlarıyla gelen vatandaşlar, yonga işleminin peşi sıra hayvanlarını “Familya Hayvanı Kayıt Sistemi”ne (PETVET) dahil ettirdi.

İşlemlerin arkası sıra hayvanlara ilgili bilgilerin meydan aldığı kimlik kartları sahiplerine tasdik edildi.

Bolu Ekincilik ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada, efsanevi hastalıklarının elan deli dolu kontrolünü hatırlamak için sahipli kedi, kapik ve gelinciklerin kimliklendirilerek elektronik müstevi de dahil olmak amacıyla kayıtlarının eğlenceli tutulması için faaliyet yürütüldüğü belirtildi.

Kedi ve kapik sahiplerinin hayvanlarını yer geç 31 Aralık’a büyüklüğünde dijital kimliklendirme yöntemiyle kayıt altına sığdırmak zorunda olduğu vurgulanan açıklamada, “Şu temel kadar ilimiz genelinde 2 bin 365 kedi ve 2 bin 355 köpek çiplenerek kayıt altına alınmıştır. Antrparantez müdürlüğümüzde kimliklendirilen bu hayvanların kuduz aşısını de yapılmaktadır.” ifadelerine vadi verildi.

Veteriner doktor Emre Başbuğ, AA muhabirine, yonga iare işleminin aceleci tıpkısı şekilde gerçekleştirildiğini söyledi.

İlginin dolgunca düzeyde olduğunu aktaran Başbuğ, “Kedi ve köpeklerin sokağa bırakılmasının önlenmesi amacıyla bu çiplendirme işlemine başvuruldu. Bu sayede kediler ve köpekler evlerden hariç atılamayacak.” dedi.

Kedisine yonga taktırarak kimliklendirmesini yapan Hakan Aral da “Kedimin kaybolmasını istemem. Bunun amacıyla yonga taktırma gereği duydum. Bugün bile çipini taktırarak aşılarını yaptırdım.” diye niteleyerek konuştu.

Karabük Ekincilik ve Orman Müdürlüğünden yapılan açıklamada birlikte diyar genelinde yaklaşık 3 bin 500 domestik hayvanın kayıt altına alındığı bildirildi.

Share: