30 yıldır ata mesleğini devam ettiriyor

30 yıldır ağababa mesleğini devam ettiriyor

BOLU Bolu’nun tarihi Üst Çarşısı’nda 10 metrekarelik dükkanı kâin Uğur Saika, unutulmaya beniz tutmuş çanta tamirciliği mesleğini 30 yıldır ayakta tutmaya çalışıyor. Kadük veya çözülüm çantaları özenle tamir fail esnaf, mesleği öğretecek şakirt bulamıyor.

Şişman Cami Mahallesi’ndeki tarihi Üst Çarşısı’nda dükkanı bulunan 58 yaşındaki Misyon Saika, yıllardır ağababa mesleği olan çanta tamirciliği ile geçimini sağlıyor. 30 yıldır kalık veya yenilgi olan çanta ve bavulların onarım ve bakımını fail Yıldırım, 10 metrekarelik dükkanında çalışmalarını sürdürüyor. Zahmetli olduktan bilahare tamir işlerine imdi ciddilik verdiğini anlatım fail Sebep, meslekte imdi çırak birlikte yetişmediğini belirtti. Hedef Saika, “Maalesef çıra yok. Zira yaptığımız için çok aşkın dünyalık kazandırmaz. Bizde tekaüt olduğumuz üzere bizi kurtarıyor. Duygusal sıkıntısından yapıyoruz yoksa haddinden fazla mal kazandıran benzeri iş değil” dedi.

Son zamanlarda vatandaşların kalık ve yıpranmış çantalarını atmak hesabına tamirat ettirdiğini belirten Saika, “Çanta tamiratı işleri bu aralar biraz yükseldi gibi. İnsanlar tamirata yöneldi. Çoğu dirilik bilcümle masa başında oturup mal kazanma peşinde. Hakeza giderse şakirt üstelik yetişmez, çığır kaybolur gider. Bazen çocuklar geliyor hizmet etmek için ancak 2-3 periyot durup gidiyorlar” dedi.

Share: