3 İLDE BESİCİLERİ SAHTE DEKONTLA DOLANDIRANLARA CERRAHI MÜDAHALE: 10 GÖZALTI

GAZİANTEP’te, kendilerini kom sahibi namına tanıttıkları kişilere, hayvanlarını satın almak istediklerini söyleyip, sahte hesap belgesi göstererek dolandıranlara yönelik ameliyat düzenledi. 3 ildeki operasyonda, 10 karanlık gözaltına makbuz, 5 milyon 100 bin lira dolandırıcılığın meydana geldiği 30 görüngü aydınlatıldı.

Gaziantep’te, jandarmaya başvuran bazen besiciler, yanlarına mevrut ve görevli emeklisi olduktan sonra kom kurduğunu belirten kişilere hayvanlarını feda etmek amacıyla anlaştıklarını söyledi. Kom sahibi adına bildikleri kişilerin, kendilerine parayı vezneci hesaplarına gönderdiklerine ilgili dekont gönderdiğini, ancak hayvanları aldıktan sonraları gittikleri bankada, dekontun düzme olduğunu ayırt edince dolandırıldıklarını anladıklarını belirtip şikayetçi oldu.

Uyanık, araştırmasında tıpkı şüphelilerin, analog şekilde 30 kişiyi dolandırdıkları ve bu kişilerden aldıkları sıradan ve büyükbaş hayvanları 5 milyon 100 bin liralık karşılığında başkalarına sattıklarını belirleme etti.

Yapılan çalışmada kimliği belirlenen şüphelilerin yakalanması üzere kurnaz, Gaziantep ve Kilis ile 1 ilde daha düzenlediği operasyonlarda 10 şüpheliyi gözaltına aldı. Şüphelilerin adreslerindeki aramalarda ise 312 amiyane ve büyükbaş hayvan, 5 dekont, 1 tablet ve 9 el telefonu ele geçirdi. Operasyonla 30 dolandırıcılık olayı aydınlatılırken, 10 şüphelinin jandarmadaki işlemleri devam ediyor.Share: