29 yılda tamamlanan yığma taş cami, mimarisiyle dikkati çekiyor

Giresun’da tüm katıksız taş kullanılarak inşa edilen Sarayburnu Camisi, mimarlık yönüyle gusto topluyor.

Bulancak ilçesinde temeli 1987’bile atılarak imece usulüyle 29 yılda tamamlanan Sarayburnu Camisi, 2 bin 588 metrekare merbut alana ehil.

Karadeniz Kenar Yolu üzerinde, alçak ziyaretçi düzlük camide, geometrik biçimlerde maktu siftinlik ahşap parçaların iri aynı yüzey tasarlamak için birbirleriyle geçmeli yerine birleştirilmesi tekniği kündekari birlikte uygulandı.

Sarayburnu Camisi’nin çeşitli bölümlerindeki tarz ve bezeme çalışmaları dikkati çekiyor. Camide tahminî 4 bin 500 dirilik tıpkı anda salat kılabiliyor.

Sarayburnu Camisi ve Külliyatı Yapma ve Yaşatma Derneği Başkanı Yusuf Temiz Sipahi, AA muhabirine, Sarayburnu Camisi’nin Osmanlı ve Selçuklu mimarilerinin harmanlanarak yapıldığını söyledi.

Sarayburnu Camisi’ni diğer camilerden ayıran bildirme balaban özelliğinin taş olması olduğuna dikkati çekici Sipahi, Kalabalık, Rize, Trabzon ve Samsun kadar çevre illerden aynı çokça kişinin camiye salat kılmaya geldiğini kaydetti.

Sipahi, 1987’üstelik İstanbul Şehzadebaşı camisinin ölçülerinden ve mimarisinden hareketle inşaata başladıklarını anlatım ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şehzadebaşı Camisi’nin 500 yıldır ayakta mütezayit aynı eser olduğuna dikkati çekerek, ” Mimar Sinan’ın eseri, bugüne kadar yaşamış ve hiçbir depremde zarar görmemiş. İnşallah Sarayburnu Camisi da onun büyüklüğünde yaşar diyerek beklenti ediyoruz. Burası 16 metre cidar yüksekliği, 38 metre kubbe yüksekliği, 130 santimetre duvar kalınlığı olan bire bir mabet.”

Caminin suyunu 42 kilometre uzaklıktaki ormanın içerisinden getirdiklerini tamlayan Sipahi, “İnsan eli değmeyen, yerleşim merkezi sıfır yerden suyu getirdik. Bunu oran, budun, hayırseverler halk ele vererek yaptık. Bu akarsu çetin aynı şekilde kullanılıyor, hep alıyor evine, iş yerine götürüyor.” diye niteleyerek konuştu.

Yusuf Işıklı Sipahi, Türkiye’deki tarihi eserlere işaret ederek, şunları kaydetti:

“Yaşamış çarkıt uygarlıkların tarihi eserlerini ülkemizde restore yazar yine insanlığın hizmetine sunuyoruz. Bunlar tarihi eserlerdir, gerçeklenmiş kıymetini alim çıkıp hiç değilse çatı kendisine korur amma bizim esas amacımız ruhunun yaşaması. Biz hoppadak yapıt yerine, yapı yerine yaşasın demiyoruz, içini bile dolduralım, insanlarımız istifade etsin, misyon zahirî olsun.”

Sarayburnu Camisi’nde kündekari, ahşap kakma, dalan, ebru ve minyatür kabil sanatların yapılacağı alanlar oluşturmayı planladıklarını dile getiren Sipahi, Milli Terbiye Bakanlığı ile bağlantılı kurslar açılmasını istediklerini kaydetti.

Sipahi, antrparantez camiye ait 5 bin kitaplık aynı katalog oluşturacaklarını sözlerine ekledi.

Share: