20 BİN TL’LİK İTHAL TIBBİ MALZEMEYİ YARI FİYATINA ÜRETTİLER

RİZE Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nde (RTEÜ) ihtisas huy tıkanıklıkları ile tartım bozukluklarının tedavisi amacıyla 20 bin TL’ye ithal edilen tıbbi gereç ‘kriyokatater’in prototipi, nısıf fiyatına üretildi. Tababet Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Şatıroğlu, 20 bin TL civarındaki kataterler, yegâne marazlı üstünde kullanıldıktan sonradan atılıyor. Iktisadi dara getiren ithal kataterlerin üretilmesi ile ülkemize önemli katkı sağlayacağız dedi.

RTEÜ Tababet ile Mühendislik Fakültesi talim görevlileri, ihtisas soy tıkanıklıkları ile tartım bozukluklarının tedavisinde makbul tıbbi malzeme ‘kriyokatater’ üretmeyi başardı. TÜBİTAK destekli proje sebebiyle 20 bin TL’ye ithal edilen bir tane kullanımlık tıbbi gereç, yarı fiyatına üretildi. Hayvani tecrübe aşamasına gelinen tıbbi malzemenin peşi sıra paradigma üretimine geçilecek.

Türkiye’nin geçmiş yerel ve milli kriyokataterinde Safha-2 aşamasına gelindiğini tamlayan RTEÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Şatıroğlu, Kriyokatater prototipi, yüzdelik 100 milli sermaye ile ürettiğimiz bir katater çeşidimiz. Mütehammil yaradılış tıkanıklıklarında kireçlenmiş, palavra stent ile açılamayan, baypasa müracaat etmek zorunda artan pek hastalıklarda kullanılabilecek ayrımsız katater çeşidi. Bu ilk örnek ile kılavuz gemisi tel yoluyla kapanmış damara ulaşıp, antipatik alışılmadık etkisi yaratacak likit nitrojen eliyle alelhusus kireçlenmiş, yekpare tıkanıklıkları parçalamayı ve ardından birlikte palavra, lif, katater sistemleriyle henüz rahat açmayı sağlayacağını düşünerek yola çıktık diye konuştu.

‘İLK ÇALIŞMALARIMIZ BAŞARIYLA GEÇTİ’

Önce nişancı başvurusunu yaptıklarını anlatan Şatıroğlu, Ağız Ağıza milli ve fikri bize ilgili. Tıp ve mühendislik fakültesi ile eş bir çalışmanın sonucu. Henüz sonra TÜBİTAK 1512 projesi ile bu projemizi olgunlaştırdık. Şu an prototipini yerli endüstri ve darülfünun sanayi iş birliği ile oluşturmuş durumdayız. Şu zaman Faz-2 çalışması aşamasındayız. İlk çalışmalarımız liyakatli ile geçti. Demin balaban tecrübe hayvanlarında bunu uygulayarak, güvenlik ve aktiflik testlerini esasen garantilemiş olacağız. Arkası Sıra üstelik lüzumlu izinleri alarak, hastalarımızın üstünde bunu uygulayacağız dedi.

‘ÖNÜ AÇIK, ÖNEMLİ SEKTÖR’

Kardiyovasküler alanda kullanılan kataterlerin tamamına yakınının dar dışından ithal edildiğini belirten Prof. Dr. Şatıroğlu, 20 bin TL civarındaki kataterler, bir tane rahatsız üzerinde kullanıldıktan sonradan atılıyor. Iktisadi abra getiren ithal kataterlerin üretilmesi ile ülkemize koca benzeri katkı sağlayacağız. Dizem bozukluklarına sadece ülkemizde değil; dünyada dahi haddinden fazla kalın rastlanıyor. Rize ili yerine düşünecek olursak, günde 2-3 hastaya bu ve buna eş kataterler kullanılıyor. Bu ülkemizin genelini düşünecek olursak; haddinden fazla iri benzeri misil. Acun genelinde bile öyle. Sadece devlet içerisinde üretip gidermek değil; başarıya ulaştığı taktirde özge ülkelere da ihraç edilebilecek konuma gelecek. Önü vazıh, eke tıpkısı göz diye konuştu.

‘ORGANİK MALZEMELER KULLANILDI’

Proje araştırmacısı RTEÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Temel Veri Dalı Başkanı Prof. Dr. Vagif Nevruzoğlu ise ürünün multidisipliner mücahede sonucu üretildiğini belirterek, Kriyokataterin üretimindeki haddinden fazla tabakalı sistemde ağırlıklı adına örgensel malzemeler kullanıldı. Bu malzemeler biyouyumlu, afiyet itibarıyla üstelik tehlikesiz olduğundan dünya elde ettiğimiz sonuçlarda; buna müteveccih güvenilir sonuçlar olmuştur. Ürünümüzün henüz önceki kataterden ayrımlı olarak ısı konveksiyon katsayısının düşürülmesidir dedi.

Üretilen tıbbi malzemeye ilgili detayları paylaşan Prof. Dr. Nevruzoğlu, Bu kriyokatateri damara sokup, kalsifiye yapıların fragmente işlemlerinde onu soğutarak güçlükle çatlaklar oluşturup, pili olasılığına bile çok elan yüksek değerlere yükseltiyoruz. Bu, bakir tıpkısı yöntemdir. Bu kullanılmamış yöntemin ileride çok elan farklı alanlarda uygulanması birlikte öngörülmektedir. Bizim mühendislik ve tababet fakültesinde da mahdut dışında doktora çalışmalarını yapmış, savunmuş haber adamlarımız bulunmaktadır. Bunların benzeri araya gelişi, hakeza fena hâlde sonuçların elde edilmesine bozukluk oluyor. Daha ferah çalışmaları yapmayı hedeflemiş durumdayız diyerek konuştu.

Share: