19 Ilkgüz Gaziler Haset törenle kutlandı

Erzurum, Kars, Ardahan, Iğdır, Tunceli, Dert ve Erzincan’da 19 Ilkgüz Gaziler Günü zımnında tören düzenlendi.

Erzurum’da, Havuzbaşı Kent Meydanı’nda düzenlenen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının arkası sıra çekinmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Öğrencilerin koşma okuduğu törende, Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Erzurum Ofis Başkanı Salih Mesci, günün mana ve önemini anlatan bir müşavere yaptı.

Törenin peşi sıra Ilbay Okay Memiş, Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mehmet Evre, 9. Kolordu Komutan Vekili Sancak Patent Acar, İl Itimat Müdürü Uzun Tuncer, hava müdürleri, askeri erkan, martir yakınları ve gaziler Karskapı ve Asri Mezarlık’ta şehitlik ziyaretinde bulundu, kabirlere karanfil bıraktı.

Kars

Kars’ta Hükümet Konağı önünde planlı törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından utanmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Kars Şubesi Başkanı Yüksel Öztürk, burada yaptığı konuşmada, gazilerin ülkenin medarı iftiharı, vatanseverliğin ve kahramanlığın güçlü abideleri olduğunu söyledi.

Öğrencilerin türkü okumasıyla sona muazzez törene Ilbay Vekili Muhammed Furkan Tuna, 14. Mekanize Yaya Tugay ve Garnizon Komutanı Sancak Hakan Bronz, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Abdullah Amanvermez, İl Kurnaz Komutanı Albay Hıdır Ayçiçek, İl Itimat Müdürü Çetin Sağdıç, Şehremaneti Başkan Yardımcısı Ramazan Çıkrık katıldı.

Katılımcılar elan bilahare Kars Savaşçı Gaziler Derneğini musahabe etti.

Kars’ın Kağızman ve Sarıkamış ilçelerinde birlikte tören düzenlendi.

Ardahan

Ardahan’da Il uğrunda planlı tören, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başladı.

Vali Hüseyin Öner, törende gazilerle ayrımsız süre kardeşçe etti.

Ardahan Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Tesanüt Derneği Başkanı Yener Göydemir dahi günlerini kutlulamak için törene katılanlara teşekkürname etti.

Törene Garnizon Başbuğ Vekili Miralay Veli Altınay, Belediye Reisi Faruk Çipo, alım müdürleri ve gaziler katıldı.

Öğrencilerin koşma okumasının peşi sıra katılımcılar İl Hususi İdaresi binasındaki Ardahan Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ni ziyaret etti.

Iğdır

Iğdır’da Belediye Meydanı’nda planlı törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, tırsmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Iğdır Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Ahmet Akdeniz, günün fehva ve önemine dair istişare yaptı.

Öğrencilerin türkü okumasıyla sona muazzez törene Vali ve Belediye Komutan Vekili Hüseyin Açık Deniz Sarıibrahim, 5. Sınır Alayı Komutanı Piyade Albay Ramazan Sedat Saksı, Cumhuriyet Başsavcısı Serkan Başaran, İl Jandarma Komutanı Albay Nejdet Karaca, İl Güven Müdürü Oğuzhan Yonca ve gaziler katıldı.

Tunceli

Tunceli’da ise Atatürk Mahallesi’ndeki Valilik binası bahçesinde merasim düzenlendi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Törene Vali Mehmet Yüksek Özkan, Kurnaz Bölge Komutanı Tümgeneral Nurettin Parafin, Belediye Reisi Fatih Mehmet Maçoğlu, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Enver Eroğlu, tören düzeni üyeleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Erzincan

Erzincan’da şehremaneti önünde düzenlenen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Erzincan Ofis Başkanı Sabri Taş, günün mana ve önemini belirten benzeri meşveret yaptı.

Törenin peşi sıra Ilbay Makas ve beraberindekiler, Erzincan Savaşçı Gaziler Derneğini mülakat ederek gazilerle bir süre görüştü.

Törene 59. Topçu Yetişek Tugayı Komutanı Garnizon Başbuğ Vekili Tuğgeneral Ahmet Sandık, Şehremini Bekir Aksun, DÜRÜST Fırka Erzincan Milletvekili Hüccet Çakır ve mülk protokolü katıldı.

Veca

Balkı’da Anıt Meydanı’nda düzenlenen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Vali Yardımcısı Yusuf Beran Vuran, merasim sonrası beraberindekilerle kentteki şehitlikleri konuşma edip, kabirlere karanfil bıraktı.Share: