19 Eylül Gaziler Günü düzenlenen törenlerle kutlandı

Trabzon, Cıvıl Cıvıl, Bayburt, Rize ve Artvin’de, 19 Ilkgüz Gaziler Günü dolayısıyla merasim düzenlendi.

Trabzon Atatürk Alanı’ndaki tören, Vali İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Şehremini Kasıt Zorluoğlu ve Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Trabzon Idarehane Başkanı Turist Sağıroğlu’nun, Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam fail törende konuşan Gezgin Sağıroğlu, gazilerin gösterdiği fedakarlığın unutulamayacağına belen ederek, “İnşallah bu memlekette benzeri elan muharebe olanaksız. Amma olursa da 70 yaşında hazırız. Devletimiz kâfi kim yürü desin.” dedi.

Tören, öğrencilerin okuduğu şiirlerin arkası sıra sona erdi.

Kalabalık

Altınordu ilçesi Şarkiye Mahallesi’ndeki Atatürk Anıtı uğrunda planlı merasim, Ilbay Tuncay Sonel, Büyükşehir Şehremini Mehmet Hilmi Güler, Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Cıvıl Cıvıl Şubesi Başkanı Mehmet Yüce Gümüşkaya, Polis Şehitleri ve Malul Gazileri Teavün Derneği Başkanı Şenel Delimsirek ile Türkiye Savaş Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kalabalık Ofis Başkanı Nurettin Korkmaz’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden törende Vali Sonel, günün mana ve önemini belirten enformasyon yaptı.

Bayburt

Bayburt’taki tören Zinde Osman Şehitliği’nde gerçekleştirildi.

Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Belediye Reisi Hükmü Pekmezci, Garnizon Komutanı Futbolcu Albay Zekeriya Kele ile özge tören düzeni üyelerinin katıldığı törende, şehitlik anıtına çelenkler sunuldu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunduğu törende, Bayburt Martir ve Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Selami Köksal, günün mazmun ve önemini belirten meşveret yaptı.

Şehitler amacıyla Kur’an-ı Selek okunarak dualar edilen törende, Vali Epcim ve tören düzeni üyeleri, şehitlerin kabirlerine karanfil bıraktı.

Rize

Rize Valiliği uğrunda planlı törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak tırsmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Kıbrıs Gazisi Nejdet Tecimer’in günün anlamına ilgili danışma yaptığı törene, Vali Eksiksizlik Çeber, Belediye Reisi Rahmi Zorlu, İl Inanma Müdürü Nurettin Gökduman, İl Açıkgöz Komutanı Mürtefi Güngör, Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Eksiksizlik Katarakt, gaziler, sivil topluluk kuruluşu temsilcileri ile gayrı ilgililer katıldı.

Artvin

Milli İrade Meydanı’nda düzenlenen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak, ürkmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Vali Yılmaz Doruk, törende yaptığı konuşmada, toplumun inancında “Ölürsem şehit, kalırsam gazi olurum” düsturunun bulunduğunu söyledi.

Malazgirt’ten İstiklal Harbi’ne, bağımsızlığına kasteden temas türlü girişimin, karşısında bu iradeyi bulduğunu tamlayan Zirve, “Bu nedenle ermiş milletimiz, tarih süresince bağımsızlık ve istikbalinden asla taviz vermemiştir. En el şartlar altında dahi kutsi bildiği kamu değerlerine cemaat çıkmıştır. Bu tatlılıkla cereyan eden kahramanlarımız, canından çekilmiş, vatanından vazgeçmemiştir. Gazilerimiz, kahramanlığın sönmeyen meşalesidir.” sözlerini sarfiyat etti.

Tören, Artvin Garnizon Komutanı Yaya Albay Mehmet Özgül, Belediye Reisi Demirhan Elçin, İl Emniyet Müdürü Sinan Erge, İl Uyanık Komutanı Uyanık Miralay Yıldırım Okkalı, Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Nilda Yavuzdemir, çalım müdürleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.Share: