18. yüzyılda düz yazı edilen Portakaloğlu Mustafa Ağabey Mescidi zamana saha okuyor

18. yüzyılda düz yazı edilen Portakaloğlu Mustafa Ağa Mescidi zamana düzlük okuyor

KOCAELİ – Kocaeli’bile 18. yüzyılda düz yazı edilen ve döneminin önemli mahalle mescitleri ortada kayran alan Portakaloğlu Mustafa Ağa Mescidi tarihi dokusu ve manevi iklimiyle adeta kendine hayran bırakıyor.

Osmanlı Dönemi’nde bir nice yerde düz yazı edilen mahalle mescitlerinin majör aynı örneği olan Portakaloğlu Mustafa Ağabey Mescidi zamana yer okuyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi uzmanlarının Başvekâlet Osmanlı Arşivi’nde yaptığı tetkikat neticesinde ulaşılan “İzmit’te ahali- Hac Hasan Mahallesi’nde Portakaloğlu Mustafa Koca Mescidi imamlığının tevcihi” isimli belgeyle ise mescidin tarihi aydınlandı. Tarihe mum markajcı mescidin Portakaloğlu Mustafa Ağa yoluyla 1778 yılında nesir ettirildiği öğrenildi. İzmit’in arz sakat mahallerinden, Akçakoca Mahallesinde kayran düz 44 metrekare hacminde ve minaresi bulunmayan tarihi yapı dönemin dini yapılarından haddinden fazla sivil mimarlık yapılarını sergilemesi yönüyle de dikkat çekiyor.

“Tarihi yerde namaz etmek ayrı tıpkısı huşu”

Üç yıldır mescitte imamlık görevini yürüteç Burak Atıcı, “Akçakoca Mahallesi haddinden fazla değerli ve devir kokan tıpkı mahalle burada Orhan Cami, Akçakoca Cami, Yumurtacı Mescidi ve Ala Mescit üzere tarihi yapılar çoğunlukta, Portakal Mescidi birlikte bu tarihi yapılardan bire bir tanesi. Tarihi portakal mescidinde salat etmek ayrı bir huşu, burada namaz kılarken imametini yaparken cemaatim ve kendim ayrı tıpkı, kalp duygu içerisinde namazlarımı fiil ediyoruz. Buda bizi şiddetli tıpkı şekilde etkiliyor onun heyecanı sabah akşam devam ediyor” dedi.

“44 metrekare ve ahşaptan oluşuyor”

Asırlara düz okuyan tarihi yapıda salat kılmanın kendini ve cemaati berenarı etkilediğini ifade fail önder Burak Atıcı, “1778 yılarında yapıldığı söylenti edilmektedir tarihi 18. yüzyıla büyüklüğünde dayanmaktadır kesme ayrımsız çağ olmamak kaydıyla. Portakal Mescidi 1999 depreminde hasar görmüştür, 2009 yılında tekrardan celal büyüklerimiz bile katkılarıyla restore edilip ibadete açılmıştır. Bugüne kadar dahi 5 geçenek salat kılınmaktadır. Mimari özelliklerine gelecek olursak Portakal Mescidimiz hoşur ayrımsız mescit, 44 metrekare ve ahşaptan oluşuyor. Görselliğiyle oldukça içimize işliyor, gören gelişigüzel dirilik farklı önsezi ve hislerle burada namaz etmek istiyor. Tarihi Portakal Mescidimiz bize ecdadımızdan kalmıştır, ecdadımızın birlikte bizden isteği; bu tarihi mescitlere ve camilere sahip çıkıp onları güzel korumaktır. Koruyup gençlerimizin yolunu açmalı ve camilere çekmeliyiz” diye konuştu.

Share: