16 soruda “İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyası”nın iptila edilenleri Açıklaması

Yer, Şehircilik ve İklim Değişikli Bakanlığı, “İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyası” kapsamındaki arsa ve gelişim yeri başvurularına ait iptila edilenleri 16 soruda yanıtladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya bakarak, kampanyaya ilişik zaaf edilen sorular ve yanıtları şöyle:

Soru: İlk Evim İlk İş Yerim Kampanyasının hazırlanma amacı nedir?

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı namına, milletin refahı, huzuru ve mutluluğu hedefiyle vatandaşlarımızın sorunlarını fasletmek, ülkemizi henüz ileriye asmak, gençlerimize çokça henüz güzelce yarınlar bırakabilmek üzere çalıştık, çalışmaya bile devam ediyoruz. Bu anlamda salgınla alay malay tedbir zincirindeki bozulmalar, küresel tecim fiyatlarındaki belirsizlikle kalan maliyetler barınma noktasında fahiş artışları de birlikte getirdi. Bakanlık olarak, TOKİ vasıtasıyla “İlk Evim, İlk İş Yerim” kampanyasını hazırladık.

Istifham: “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesine kaç müracaat oldu?

“İlk Evim” içtimai konut projesi kapsamında e-Izzet ile Kültür Bankası ve Umum Bank üzerinden 10 Teşrinievvel 2022 tarihi bakımından 7,2 milyon vatandaşımız başvuruda bulunurken, mukteza evrakı beyan fail 4,5 milyon vatandaşımızın dahi referans süreçleri tamamlandı. Müracaat süreci 31 Ilk Teşrin’dahi tamamlanacak. “İlk Evim Yer” ve “İlk İş Yerim” kampanyasında 10 Ilk Teşrin tarihi itibarıyla başvurular başladı, 7 Son Teşrin tarihinde sona erecek.

Istifham: Bölük gayeli yer sayısı ne büyüklüğünde olacak?

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, 250 bin adına planlanan göz gayeli arsayı 1 milyona çıkarılacağını müjdeledi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı namına Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla 81 ilimizde ev arsası ihtiyacının tespiti yapıldı. Bu sene ara ayı bakımından planları onaylanan illerde ve ilçelerde türe sahibi galiba olan arsaların tapularını vermeye başlayacağız. 2 sene içerisinde de etaplar halinde cemi arsaların enfrastrüktür çalışmalarını tamamlayacağız.

Istifham: Basamak arsalarının illere bakarak dağılımı nasıl olacak?

Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı adına, 81 ilimizde vatandaşımıza sunacağımız basamak arsalarının dağılımları belirlendi. Buna bakarak, arsaların yüzdelik 40’ını site merkezlerinde, yüzdelik 60’ının ilçelerde olacak şekilde dağılımı planlandı. Milletimizin istifadesine sunacağımız 1 milyon bölük amaçlı arsamızın kâh illerdeki dağılımı ise şöyle: “Konut gayeli arsaların, 50 bini İstanbul’üstelik, 100 bini Ankara’de, 25 bini İzmir’da, 45 bini Gaziantep’te, 55 bini Konya’de, 25 bini Kayseri’da, 30 bini Diyarbakır’de, 28 bini Eskişehir’üstelik, 26 bini 700 Van’bile, 23 bini Antalya’bile.”

Soru: Içtimai bölük başvurusu özne vatandaşlar göz arsasına üstelik başvurabilecek mi?

Vatandaşlar hem konuta hem de ev amaçlı arsaya müracaat yapabilir. Değme ikisinin de kurasına katılabilir. Eğer ikisi gürpedek çıkarsa birini yeğleme edebilecek.

“Muktezi destekleri ayrıcasız seçme vatandaşımıza sunacağız”

Istifham: Bölük arsası kayran vatandaşlara sağlanacak imkanlar nelerdir?

İlk defa vatandaşlarımıza altyapıları ve imarı mücehhez, familya yapmaya hazır yer alternatifiyle düşük gelir grubuna mensup vatandaşlarımıza şehirlerin çeperlerinde kişi evlerini etme imkanı sağlanacak. Bu arsaları, etraf fiyatlarının çokça altında bire bir bedelle ve faizsiz tıpkısı şekilde vatandaşlarımıza sunuyoruz. Arsayı kayran vatandaşımız, burada belirlenen projeye akıllıca şekilde ve belirlenen süre içre zat evini yapabilecek. Lüzumlu ustalık ve hukuki destekleri, Bakanlık kendisine, TOKİ yerine ayrıcasız seçkin vatandaşımıza sunacağız. Lüp nesir sürecinde türe sahiplerine mimarlık ve mühendislik desteği üstelik verilecek. Antrparantez, yeniden alay malay parsellerde adalet sahiplerinin çokluk sağlamaları durumunda TOKİ Başkanlığımız buradaki konutları ika hususunda üstelik gelişigüzel makule proje desteğini verecek. Hoppadak arsaları vatandaşa sunmuyor kullanıma hazır arkaç getirip adalet sahibi vatandaşlarımızın sahne ettikleri evi yapabilmeleri yerine gerekli maharet destek üstelik sağlanıyor.

Istifham: Baş Başa ve özgür konut arsalarının detayları nelerdir?

Kura ile vatandaşımıza verilecek arsalarımız iki gruptan oluşuyor. İlk grupta 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşan arz aşkın brüt 150 metrekare konut yapmaya amelî bağımsız parsel şeklindeki arsalar, ikinci grupta omuz omuza parseller bulunuyor. Beraberinde parsellerde adalet sahipleri çokluk sağlar ve mensur konusunda müzaheret kâm ederlerse TOKİ Başkanlığımız buradaki konutları ika hususunda bindi olacak. Bu parsellerde binalar zemin pozitif 4 dinsiz, 5 cellat geçmeyecek. Müstakil parsellerde ise hak sahipleri belirlenen proje doğrultusunda evlerini nesir edebilir. Bu yıl mabeyin kocaoğlan itibarıyla planları onaylanan illerde ve ilçelerde doğruluk sahibi belli olan arsaların tapuları verilmeye başlanacak. 2 yıl içerisinde etaplar halinde arsaların enfrastrüktür çalışmaları tamamlanacak.

Soru: Hane arsalarında ödemeler ne olacak?

Mutlak parseller, 192 bin 500 liradan başlayan toplanmış karşılık ve 1604 liradan başlayan taksitlerin 10 yıl vadeyle faizsiz şekilde ödeneceği ayrımsız modelle vatandaşlarımıza satılacaktır. Hisseli parsellerin ödemesi ise, 112 bin 500 liradan başlayan bütün karşılık ve 937 liradan başlayan taksitlerle esasen 10 yıl vadeyle ve faizsiz benzeri şekilde yapılabilecektir.

Istifham: Göz arsası kayran ne devir ocak yaptırabilecek?

Tahsis edilen hür arsalar üzerine yer tahsis tarihinden itibaren önceki sene içerisinde (altyapısı tüm ise) konut inşaatına başlanması, 2 yılda nüve kısmının tamamlanması eşya olacak. Birlikte parseller üzere kura çekimi yapıldıktan bilahare tapu senedinin tarihinden itibaren bildirme geç benzeri yıl zarfında (altyapısı tamam ise) konutunu yapmaya başlamaları ve imar planı koşullarına bakarak parçalanmamış bloklar için dayanak noktası kat taban döşeme seviyesini yer geç 2 sene zarfında bitirmeleri araç olacak.

“2023’ün geçmiş çeyreğine büyüklüğünde yekpare kuraların çekilmesi planlanıyor”

Soru: Kuralar ne ant çekilecek?

2023’ün ilk çeyreğine büyüklüğünde basamak ve arsalar için bilcümle kuraların çekilmesi ve adalet sahiplerinin belirlenmesi planlanıyor.

Istifham: Bölük arsasına kimler referans yapabilecek?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı doğmak, 18 yaşını doldurmuş almak, şehremaneti sınırları içinde durmak veya o kaymakamlık nüfusuna mukayyet atılmak (Tahsis edilecek arsalar, Büyükşehir Forma ilçelerden rastgele birisinde ise Forma ilçelerden rastgele birisi sınırı süresince yaşamak veya kaymakamlık nüfusuna kayıtlı atılmak. Diğer belediyelerde ise arsa tahsisi öngörülen Şehremaneti sınırları içerisinde yaşamak yahut kaza nüfusuna mukayyet koyulmak) referans kelle tarihi olan 10 Ekim 2022 tarihinden önce projenin bulunduğu uray sınırları içerisinde oyalanmak yahut aşağıda belirtildiği kabilinden ilgilendiren nüfusa kayıtlı görünmek.

Istifham: 50 bin aksiyon yeri nerelerde yapılacak?

Türkiye’nin 7 bölgesinde meydan takanak. Proje kapsamında 50 bin gelişim yeri üzere geçmiş etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya 29 ilimizde 50 ile 200 metrekare kadar 10 bin kullanılmamış hareket yeri yapılacak. Beribenzer ve ölçülü ölçekli sanayicimiz ve esnafımızın istifadesine sunuyoruz.

Istifham: 50 bin gelişim yerinin ödemesi şüphesiz olacak?

50 bin aksiyon yerini 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle; 120 ay vadeyle sanayici ve zinde girişimcilere sunuyoruz. Bu hareket yerleri ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına iri ulama sunacak. 100 bine yakın ek istihdam sağlayacak. Böylelikle ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına hatırı sayılır katkı sunacağız. Tamir ve imalatla uğraşan hasis işletmelerden oto tamirhanelerine, mobilyacılardan makine üreticilerine kadar onlarca farklı sektörü içerisinde barındıracak bu sanayi/aksiyon yeri alanlarımızla süfli işletmeciye bindi olacağız. Öz işini kurmak isteyen güre kardeşlerimizi dükkan ve yazıhane sahibi yaparak onların geleceğine katkı sunmayı hedefliyoruz.

Istifham: İş yeri müracaat şartları nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı başlamak, projenin bulunduğu ülke nüfusuna mukayyet girmek veya o toprak sınırlarında faaliyette bulunuyor başlamak, müracaat tarihi itibarıyla 18 yaşını doldurmuş tevessül etmek, Teknik Belgesi, İşyeri Açılış Belgesi, İlgili Basar Pusat Belgesi, Vergi Levhası ve e-Ticaret yapıldığına dayalı belgelerden birine sahip olmak, kendisinin, eşinin ve 18 yaşından siftinlik çocukları mülkiyetinde hisse senedi yeri olmaması.

Istifham: Toplumsal göz kampanyasının konut satışı ve icar fiyatlarına etkisi hangi olacak?

2003 yılı esasen itibaren ürettiğimiz sosyal basamak sayısını 2 milyona, diğer projelerle birlikte kerem olarak ürettiğimiz konutlarda oturan vatandaş sayımızı de 10 milyonun üstüne çıkarmış olacağız. Kestirmece 900 milyar teklik envestisman değeri olan proje sair sektörlerimizi bile etkileyecek. 2 trilyon liradan fazla soylu erki hareketliliğe el anahtar. Böylesine devasa bir envestisman ülkenin tamamında ocak ve kira fiyatlarını düşüreceği üzere, vatandaşlarımızın konuta erişimini de kolaylaştıracak. Bu kampanya hür teşebbüs yatırımlarında defa açacağı hareketlilikle değerlendirildiğinde ülkemizdeki hane sahipliği oranını henüz üstelik artıracaktır.

Istifham: Içtimai konutların önceki temelleri ne zaman, nerelerde atılacak?

Içtimai konutlarımızın önce temellerini Ankara’nın Sincan ilçesinde atacağız. 25 Ilk Teşrin’bile, Ankara, Afyon, Amasya, Ziyalı, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Çeltek, Yozgat ve Zonguldak girmek için 17 ilde 5 bin konutun temelleri atılacak.

Share: