“13. İstiklal Yolu Yürüyüşü” gerçekleştirildi

Yürüyüşün katılımcıları

Yürüyüşten görüntüler

İstiklal Marşı’nın okunması

Vali Abdullah Ayaz’ın konuşması

AK Fırka Çankırı Milletvekili Sağ Çivitcioğlu’nun konuşması

Mehter takımının gösterisi

Kurnaz Umumi Komutanlığı Mehterler Birliği gösterisi

-Bitirmiş Genel Komutanlığı Havacılık Başkanlığı Polat Kanatlar helikopter gösterisi Çankırı’birlikte “13. İstiklal Yolu Yürüyüşü” gerçekleştirildi

ÇANKIRI – Kurtuluş Savaşı’nda silahların cepheye ulaştırıldığı yolda “13. İstiklal Yolu Yürüyüşü” gerçekleştirildi.

Kastamonu’nun İnebolu ilçesinden Ankara’ya uzanan İstiklal Yolu’nda gerçekleştirilen etkinliğin Çankırı-Ilgaz bölümünde, vatandaşlar ve öğrenciler bir araya geldi.

Katılımcılar Üçoluk Karakolu mevkisinden Kıyısın köyüne büyüklüğünde 5 kilometrelik bölümü yürüdü.

Kıyısın karye meydanında sona eren yürüyüşün peşi sıra planlı törende istinkâf etmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Vali Abdullah Ayaz, burada yaptığı konuşmada, Bartın’ın Amasra ilçesinde meydana gelen maden kazası zımnında etkinliğin iki hafta ertelendiğini ve bugün yapıldığını söyledi.

Eroin kazasında hayatını kaybeden bütün işçilere Allah’tan rahmet yakınlarına sabır ve baş sağlığı temennisinde kâin Ayaz, şunları dile getirdi:

“Zaman inşallah burada istiklale giden yolda haddinden fazla büyük emeklerin, gayretlerin gider edildiği ve esasta geri balaban bir coşkuyla alacak ettiğimiz Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99. yıl dönümüne büyük yardım sunmuş olan istiklalin yolunda bütün bu arada benzeri aradayız. İnşallah bu programı rastgele sene elan birlikte genişleterek daha serbest bir katılımla alelhusus gailesiz kardeşlerimizin bile bizlere eşlik etmesiyle, bu vatanın bugünlere nasıl geldiğini, kuşkusuz emekler sarfiyat edildiğini, tahminî bire bir buçuk saatlik sürede yürüdüğümüz vadi yolda kağnılarla İnebolu’dan münfail olan cephanenin cephe hattına nenelerimizin, bacılarımızın gençlerimizin, yaşlılarımızın, çocuklarımızın emekleriyle gayretleriyle zahir ulaştırıldığını anlatmaya hız edeceğiz.”

İstiklal ruhunu gelecek nesillere aktarmanın sunu balaban vazifeleri olduğunu söyleyen Ayaz, “Yurt, ulus ve devletimiz bugünlere olağan gelmedi amma şişman bir başarıya imza atıldı, bu birlikte insanlarımızın karşılık olmak değerinde olmak işlemesiyle gerçekleşti. İnşallah artık önümüzdeki yüzyılı Türkiye yüzyılını şu anda aramızda bulunan dinç kardeşlerimiz inşa edecek ve bizden sonrakilere, ati nesillere çokça henüz evire çevire benzeri Türkiye’yi bugünü bizlere geçmişlerimizin bıraktığı kabilinden bırakacaklar.” diye konuştu.

YANLIŞSIZ Öğür Çankırı Mebus Iyi Çivitcioğlu da İnebolu’dan Ankara’ya mühimmat taşıyan Aba Hatunları, Şerife Bacıları yad ettiğini söyledi.

Türkiye’nin yükselişinin yavaş yavaş devam edeceğine vurgu yapan Çivitcioğlu, “İnşallah bütün birlikte Atatürk’ün çizmiş olduğu yolda muasır medeniyetler seviyesine çıkarak ülkemizi tıpkısı art lige bütün beraber taşıyacağız.” dedi.

Ilgaz Kaymakamı Osman Oğuz Uygunsuz üstelik programda danışma yaptı.

Konuşmaların arkası sıra Güllabi Genel Komutanlığı Mehteran Birliği gösterisi ve Cingöz Umumi Komutanlığı Havacılık Başkanlığı Polat Kanatlar helikopter gösterisi sunuldu.

Programa, Çankırı Garnizon Komutanı Tuğgeneral Salih Büyük, Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Şükrü Ener, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çitçi, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Share: